موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: پنجشنبه، 12 آذر 1388 | بازدیدها: 2082 | نسخه مناسب چاپ

نوشتار حاضر به معرفی نرم افزارهای فقهی و اصولی پرداخته است.
نويسنده: علی نعيم الدين خانی

مرورى بر نرم‏افزارهاى فقهى و اصولى
على نعيم‏الدين خانى

انتشار يافته در: فصلنامه اطلاع رسانی، پژوهشی و مطالعات اسلامی ره آورد نور، شماره 4

اشاره
آشنايى با دستاوردهاى جديد پژوهشى در عرصه فنّاورى، نقش بسزايى در ساماندهى امر تحقيق داشته، مسير علم و انديشه را براى پژوهشگران علوم اسلامى هموار مى‏سازد. در اين شماره، فهرستى از مهم‏ترين نرم‏افزارهاى فقهى و اصولى شيعه و اهل سنت كه تاكنون از سوى مراكز و مؤسسات گوناگون علمى - تحقيقاتى توليد شده، در دسترس خوانندگان عزيز قرار مى‏گيرد. گفتنى است كه اطلاعات ارائه شده در اين نوشتار، براساس آخرين بروشورهاى منتشر شده از سوى مراكز مذكور تهيه و تنظيم شده است.

نرم‏افزارهاى فقهى و اصولى شيعه
نور الفقاهة 2
توليد: مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى
در اين برنامه، 45 عنوان كتاب فقهى و اصولى معتبر شيعه به همراه معجم لفظى و موضوعى كتب فقهى حوزه‏هاى علميه گرد آمده است. اين نرم‏افزار از امكاناتى مانند: انواع مختلف جستجو به كمك كليدواژه، نمايه و موضوع و قابليت مقايسه ميان دو متن برخوردار است و پژوهشگر مى‏تواند از لغت‏نامه ارزشمند لسان العرب استفاده لازم را ببرد. ضمائم متنوع و جذّاب از ديگر قابليت‏هاى اين برنامه مى‏باشد.

المعجم الفقهى
توليد: مركز المعجم الفقهى
متن بيش از 3000 جلد از منابع فقهى، تفسيرى، تاريخى، رجالى و اصولى شيعيان و ساير فرقه‏هاى اسلامى در اين برنامه گرد آمده است. برنامه اوّل اين نرم‏افزار، مشتمل بر 600 جلد از مهم‏ترين مصادر فقهى مذهب اهل بيت‏عليهم السلام تا عصر حاضر به همراه ديگر مذاهب اسلامى است و برنامه دوم، شامل اساسى‏ترين مصادر تفسير روايى شيعه و اهل سنت مى‏باشد. مصادر حديثى شيعه تا قرن هشتم همراه با كتاب بحار الأنوار به همراه مهم‏ترين منابع حديثى اهل تسنّن و مصادر اصول فقه شيعه تا زمان حاضر در اين لوح فشرده ارائه شده و قابليت جستجو در متون و امكانات متنوع پژوهشى نيز در دسترس پژوهشگر قرار دارد.

احكام 10 مرجع
توليد: شركت سحر
متن كامل رساله امام خمينى‏قدس سره همراه با رساله ده تن از مراجع به صورت تطبيقى در اين برنامه وجود دارد؛ نمايش متن رساله آيات عظام: گلپايگانى، خوئى، اراكى، سيستانى، خامنه‏اى، فاضل لنكرانى، مكارم شيرازى، صافى گلپايگانى، بهجت، تبريزى و شبيرى زنجانى. دسترسى به احكام از طريق موضوعات، نمايه‏ها، نمودارهاى درختى و شماره مسئله و همچنين امكان شنيدن متن رساله بر ارزشمندى برنامه افزوده است. زندگى‏نامه مراجع به همراه نمونه‏هايى از دستخط و آلبوم تصاوير و نمايش شيوه اجرايى برخى احكام از ديگر امكانات مفيد برنامه حاضر به شمار مى‏رود. علاوه بر اين، پژوهشگر مى‏تواند با استفاده از قابليت چاپ، متون مورد نظر خود را به چاپ برساند.

معجم فقه الجواهر
توليد: مؤسسه دائرة المعارف فقه اسلامى طبق مذهب اهل بيت‏عليهم السلام
اين نرم‏افزار، در بردارنده 3 عنوان از آثار مهم فقهى؛ يعنى: جواهرالكلام، شرائع الأسلام و معجم فقه الجواهر در 53 جلد مى‏باشد. ارتباط كامل و دقيق بين متن كتب برنامه، فهرست‏هاى تفصيلى و كامل به شكل درختى و نيز دستيابى سريع به مبحث مورد نظر به طور همزمان در سه محيط جداگانه و در يك صفحه از قابليت‏هاى مهم اين برنامه محسوب مى‏گردد. در اين لوح فشرده، امكانات متنوعى براى جستجو و پژوهش مطلوب در متون مذكور فراهم آمده و امكانات جانبى مختلفى در دسترس كاربر قرار گرفته است.


الأبواب الفقهية
توليد: مركز المعجم الفقهى
فهرست كاملى از ابواب فقه و اساسى‏ترين عناوين فقهى موجود در مصادر شيعه و سنّى به همراه امكان مطالعه و چاپ مطالب مورد نظر در اين نرم‏افزار فقهى عرضه گرديده است.

اصطلاح‏نامه اصول فقه
توليد: مركز مطالعات و تحقيقات اسلامى
رده‏بندى منطقى اصطلاحات تخصصى مربوط به اصول فقه و نمايش جايگاه اين اصطلاحات به صورت اعم، اخص و وابسته از قابليت‏هاى كارآمد اين لوح فشرده به شمار مى‏رود. همچنين، اين برنامه مشتمل بر 5431 اصطلاح و كليدواژه تخصصى مى‏باشد كه امر پژوهش‏هاى اصولى را به شكل مطلوبى سامان مى‏بخشد.

الأحكام الشرعية
توليد: مركز المعجم الفقهى
اين نرم‏افزار، شامل 000/14سؤال فقهى است و به شكل بسيار مطلوبى احكام گوناگون شرعى را در خود جاى داده، هر سؤال كد گذارى شده و به فارسى ترجمه گرديده است. كاربر پس از انتخاب كُد مورد نظر مى‏تواند به آسانى پاسخ پرسش خود را به دست آورد.
در اين برنامه، متن بيش از 60 عنوان كتاب فقهى در 120 جلد ارائه گشته و بيشتر سؤال‏هاى موجود از دو كتاب عروة الوثقى و كلمة التّقوى اثر مرحوم شيخ محمد زين الدّين‏قدس سره (7 جلدى) استخراج گرديده است. همچنين به منظور استفاده بهتر كاربران از مطالب، امكاناتى چون: جستجو در متن كتب، فيش‏بردارى و چاپ متون دلخواه در اين لوح فشرده گنجانده شده است.

گنجينه آراى فقهى - قضايى (نسخه 2)
توليد: مركز تحقيقات فقهى قوه قضائيه
اين گنجينه، افزون بر 11/000 استفتاى فقهى - قضايى است و منابع و مآخذ مورد استفاده در آن به سه بخش اصلى تقسيم مى‏شود: فتاوا، استفتائات و متون استدلالى فقهى - حقوقى به منظور حصول اطمينان قضات و كاربران برنامه غير از استفتائاتى كه به صورت كتاب انتشار يافته‏اند، تصوير دستخط ساير استفتائات، در برنامه قابل مشاهده است.
يكى از ويژگى‏هاى مهمّ برنامه اين است كه مواد قانونى موجود با استفتائات شرعى مرتبط شده و به نوعى ميان فقه و قوانين موضوعه ارتباط ايجاد شده است. همچنين كاربر مى‏تواند از طريق كليد واژه و قابليت تبويب به جستجو در مطالب برنامه بپردازد؛ باب‏بندى اصطلاحات فقهى بر مبناى مباحث حقوقى بيانگر ارتباط نزديك ميان فقه و حقوق مى‏باشد. علاوه بر اينكه در اين گنجينه كارآمد، قابليت‏هاى مختلف پژوهشى نظير جستجوى پيشرفته و چاپ مطالب مورد نظر نيز در اختيار كاربر قرار دارد.


قاموس الفقه
توليد: مركز المعجم الفقهى
قاموس الفقه، شامل فهرست تمامى الفاظ مهم در علم فقه، مانند: اصطلاحات، قواعد، اَعلام و الفاظ مشكل مى‏باشد. علاوه بر اينكه ارايه كتب تأليف شده در زمينه قواعد و اصطلاحات فقهى همراه با مصادر لغت عربى نظير: المفردات، العين، اصلاح المنطق و الصحاح در اين برنامه ارائه شده و كاربر قادر است به كمك قابليت‏هاى متنوّع پژوهشى به جستجو در متون برنامه بپردازد.

گنجينه فيضيه - فقه
اين برنامه حاوى دروس خارج فقه اساتيد: مكارم شيرازى، جوادى آملى، فاضل لنكرانى، تبريزى و سبحانى شامل مباحث: حدود، ديات، صوم، اعتكاف، قضا، حج، تيمم و صلات است. نمايش كامل متن دروس و فهرست كلمات به همراه جستجو در تمامى متن و قابليت موضوع‏بندى و امكان پانوشت در دسترس پژوهشگر قرار دارد. ضمن اينكه مى‏توان از درس اخلاق (دروسى از نهج البلاغه) اساتيد: آيت الله مشكينى، مصباح يزدى و مكارم شيرازى بهره‏مند گرديد.

گنجينه فيضيه - اصول
يك دوره كامل دروس خارج اصول آية الله فاضل لنكرانى در طى 1229 جلسه در اين لوح فشرده ارائه شده است. نمايش كامل متن دروس و فهرست واژه‏ها به همراه جستجو در متن و نيز امكان موضوع‏بندى و تهيه پانوشت از قابليت‏هاى كارآمدى است كه مسير تحقيق را براى كاربران علوم اسلامى هموار نموده است.

فقه 1
توليد: الموسوعة الاسلامية الكمبيوترية المسيرة
زندگى‏نامه و فتاواى فقهى حضرت آية الله سيستانى به همراه كتب فقهى و فتاواى ايشان به صورت پرسش و پاسخ و نيز ارائه تصاويرى از معظم له، از محتويات اصلى اين نرم‏افزار فقهى به شمار مى‏رود. گفتنى است كه اين برنامه، تحت ويندوز عربى و فارسى (به زبان عربى) عرضه شده است.

فقه 2
توليد: الموسوعة الاسلامية الكمبيوترية المسيرة
اين برنامه شامل شرح زندگى و مجموعه فتاواى فقهى امام خمينى‏قدس سره همراه با فهرست موضوعى است. ضمن اينكه امكان دسترسى به كتاب‏هاى فقهى و فتواهاى ايشان به شكل پرسش و پاسخ و نيز تصاويرى از آن عزيز سفر كرده براى كاربران فراهم آمده است. اين لوح فشرده، تحت ويندوز عربى و فارسى (به زبان عربى) اجرا مى‏شود.

فقه 3
توليد: الموسوعة الاسلامية الكمبيوترية المسيرة
در اين لوح فشرده، زندگى‏نامه و فتواهاى فقهى حضرت آية الله خوئى‏قدس سره به همراه كتب فقهى و فتاواى معظم له به صورت 000/10 سئوال در ابواب فقه و همچنين تصاويرى از ايشان قابل دستيابى است. اين برنامه نيز تحت ويندوز عربى و فارسى (به زبان عربى) عرضه شده است.

دائرة المعارف احكام
توليد: دفتر تحقيقات ياسين
1000 مدخل اصلى در زمينه احكام شرعى به همراه صوت و تصوير مناسب در اين نرم‏افزار ارائه گرديده و ارتباط بين مدخل‏هاى مختلف و امكان دسترسى به آنها از راه‏هاى گوناگون براى كاربران فراهم آمده است. ارائه احكام در موضوعاتى مانند: عبادات، معاملات، سياسى، اجتماعى، حقوق خانواده و قضايى و همچنين نمايش برخى از احكام فقهى در قالب سرگرمى‏هاى متنوّع از ويژگى‏هاى ارزشمند اين برنامه به شماره مى‏رود.

مناسك حج
توليد: شركت سحر
يكى از قابليت‏هاى ويژه اين برنامه، آموزش انجام اعمال حج تمتع و عمره است. افزون بر اين، متن كامل رساله احكام به همراه فيلم معرفى حرم و اماكن متبركه مكه و مدينه و آيات، روايات و ادعيه مربوط به حج با صوتْ همراه با ترجمه فارسى، در دسترس علاقه‏مندان قرار دارد. كتاب‏شناسى حج، اعمال حج و موضوعات متنوّع ديگرى مانند: پرسش و پاسخ، تواشيح، فيلم و عكس از ديگر امكانات مفيد اين لوح فشرده است.

كتابخانه اصول فقه
توليد: مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى
در اين برنامه 75 عنوان كتاب در 176 جلد از كتب اصولى شيعه ارائه شده است و دسترسى به متون برنامه از راه‏هاى مختلف و پيوند پويا ميان شرح و متن كتب از قابليت‏هاى اين لوح فشرده به شمار مى‏آيد. كاربر مى‏تواند با روش‏هاى پيشرفته به جستجو در متن و فهرست مبادرت ورزد و از امكانات متنوّع پژوهشى بهره‏مند شود. يكى از ويژگى‏هاى اين برنامه، دسترسى به فهرست اصطلاحات اصولى است كه پژوهشگر را در امر تحقيقات اصولى يارى مى‏رساند. ضمن اينكه اطلاعاتى ارزشمند در باره كتب، مؤلفان و نسخه‏شناسى متون در معرض استفاده كاربر قرار گرفته است.

حج، سفر سبز عاشقان
شرح و آموزش گام به گام مناسك حج تمتع، حج عمره و فريضه نماز همراه با احكام، ادعيه و آداب مناسك حج مطابق با فتاواى حضرت امام‏قدس سره و 12 متن از مراجع عظام تقليد در اين نرم‏افزار ارائه گرديده است و كاربر مى‏تواند از دائرة المعارف چند رسانه‏اى اماكن متبركه مكه و مدينه و نيز نقشه هوشمند مكان‏يابى عربستان، مكه معظمه و مدينه منوّره بهره لازم را ببرد. قرائت قرآن كريم، ادعيه، تواشيح و ابتهال، اذان، مداحى و مرثيه، 300 دقيقه فيلم و 1000 تصوير زيبا از جمله امكانات جذّاب و معنوى اين برنامه به شمار مى‏رود.

نرم‏افزارهاى فقهى و اصولى اهل سنّت

مكتبة الفقه و أصوله
توليد: مركز التراث لأبحاث الحاسب الآلي
بيش از 900 جلد كتاب شامل اساسى‏ترين كتب فقهى مذاهب اربعه و اهل حديث در مورد: فقه آيات الأحكام، الفقه الحنبلى، الفقه الشافعى، فقه الحديث و مذاهب أخرى، الفقه الحنفى، مسائل فقهية، الفقه المالكى، تخريج الأحاديث الفقهية، المعاجم و... همراه با ده‏ها مجلد كتاب در زمينه اصول فقه و قواعد آن در اين برنامه ارائه شده است. ضمن اينكه مهم‏ترين كتب در باره احاديث فقهى و مجموعه‏اى از كتاب‏هاى ارزشمند در خصوص تراجم فقها قابل دستيابى است. برخى از كتب اين برنامه عبارت‏اند از: احكام القرآن للجصاص، فتح القدير، الكافى فى الفقه ابن حنبل، مسند الشافعى، صحيح مسلم، سنن ابى داود، منهاج الطالبين، الجامع الصغير، البرهان فى اصول الفقه، القواعد النورانيه، الكافي، الداريه في تخريج أحاديث ، طبقات الفقهاء، جواهر العقود در اين برنامه، قابليت جستجو و امكانات مختلف بر، الفهرست و معجم البلدان و غيره در اختيار كاربر قرار دارد.

جامع الفقه الإسلامي
توليد: شركت حرف
اين لوح فشرده، شامل انواع منابع فقهى و مذاهب اسلامى از جمله اماميه است كه در 100 عنوان طى 500 جلد ارائه شده و است كه در آن شرح الفاظ غريب فقهى و نيز قابليت مقايسه ميان متون عرضه گرديده است. امكانات متنوع پژوهشى، خاصه قابليت منحصر به فرد و چشمگير جستجو در منابع از طريق: قواعد، ادله، مذاهب، مسائل فقهى، اعلام و كت مسير تحقيقات را براى كاربران هموار ساخته است.

الزّكاة للأفراد
توليد: شركت حرف
اين نرم‏افزار، گنجينه اطلاعاتى ارزشمند در باره زكات، مصارف زكات، شيوه‏هاى محاسبه آن و چگونگى تعيين زكات واجب در اموال افراد مى‏باشد. افزون بر اين، ارائه فتاواى مجامع فقهى و همايش‏ها و كنفرانس‏هاى زكات و نيز پرسش‏ها و پاسخ‏هاى متنوع در خصوص موضوعات موجود در برنامه، كارآمدى اين لوح فشرده را دو چندان ساخته است.

توليد: شركت حرف
اين برنامه، شامل 17 موضوع در باب معاملات و آثارى از مصادر فقهى مذاهب اسلامى است كه از ويژگى‏هاى مطلوب آن، ارائه تعاريف و گزيده‏هاى فقهى و نيز بررسى معاملات معاصر به همراه فتاواى موثق مجامع و هيأت‏هاى اسلامى مى‏باشد. ضمن اينكه ارائه نمودار اصطلاحات فقهى به همراه معانى و نشانى آنها، محققان را در فهم فتاواى اهل سنّت يارى نموده است.

العبادات و المعاملات
توليد: شركت سحر
فهرست موضوعى رساله حضرت آية الله سيستانى به صورت درختى همراه نمايش متن رساله در اين برنامه ارائه گرديده است. از ويژگى‏هاى مهمّ برنامه، وجود فهرستى از الفاظ موجود در رساله به ترتيب الفبايى است. ضمن اينكه مجموعه‏اى از تصاوير اماكن مذهبى و تصويرهاى متحرك جهت آموزش احكام طهارت به همراه متن زندگى‏نامه آية الله سيستانى در معرض استفاده كاربر قرار گرفته است.

فقه المواريث
توليد شركت حرف
اين لوح فشرده، به مشكل‏ترين مسائل ارث بنا بر مذاهب چهارگانه و قوانين شش كشور عربى پاسخ داده، قابل استفاده براى دادگاه‏هاى شرعى و مراكز مشاوره قانونى مى‏باشد و جهت حصر تركه و تقسيم آن ميان ورثه‏هاى متعدد در كمترين زمان قابليت كاربردى مطلوبى دارد. پاسخ به مسائل ارث با وجود تناقض‏ها و پيچيدگى‏هاى متعدد و نيز شرح اصطلاحات ارث به همراه 22 مسئله مشهور در فقه ارث با پاسخ آنها در اين برنامه گنجانده شده است. همچنين كاربر مى‏تواند از منظومه رحبيه كه شامل تمامى احكام ارث مى‏باشد، بهره لازم را ببرد.

موسوعة الفقه الإسلامي و أصوله
توليد: دار الفكر - دمشق
موسوعه حاضر، شامل جديدترين مسائل زمان و متن موسوعه الفقه الإسلامي و ادلته، اثر استاد وهبة الزحيلي مى‏باشد. دسترسى به ميراث فقهى مذاهب مختلف و نظريات مجامع فقهى معاصر به همراه احكام شرعى و ادله آنها از امكانات مفيدى است كه در اين نرم‏افزار وجود دارد. گفتنى است پژوهشگر قادر است به رئوس موضوعات فقهى و اصولى دست يابد و به جستجوى آسان در اصطلاحات و متون برنامه بپردازد.

الفقه و أصوله
توليد: الشركة الهندسية لتطوير نظم الحاسبات
اين برنامه شامل 110 ساعت صدا از متون فقهى استاد دكتر يوسف قرضاوى به همراه متن كامل 17 كتاب از آثار قرضاوى در زمينه فقه و اصول مى‏باشد؛ تأليفاتى نظير: فقه الزكاة، فتاوى معاصرة، من فقه الدولة بالإسلام، جريمة الرد و عقوبة المرتد، الإجتهاد فى الشريعة الإسلامية و ادب الإختلاف. علاوه بر اين، فهرست آياتِ به كار رفته در برنامه و احاديث استفاده شده در كتب اهل سنّت: بخارى، مسلم، ابوداود، ترمذى، نسائى، ابن ماجد، احمد، موطأ مالك و الدار قطني در دسترس كاربران قرار دارد.

پی دی اف

دانلود

زندگینامه تصویری استاد قمری شریف آبادی

فایل تصویری زندگی نامه عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی را از سایت فروغ مهتاب دریافت کنید

درج زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایت راسخون

در قسمت عرفانِ بخش مشاهیر از سایت راسخون زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی را در سه مرحله: ورزش کشتی، هنر نقاشی و سلوک عرفانی بخوانید.

دسترسی رایگان به امکانات سایت مجلات تخصصی نور

از این پس محققان و کاربران می توانند با عضویت در سایت مجلات تخصصی نور، به تمامی مطالب این پایگاه مفید دسترسی رایگان داشته باشند.
در این پایگاه متن و تصویر حدود 700 عنوان در بیش از 30 هزار شماره مجله تخصصی در 16 گروه علوم اسلامی و انسانی عرضه شده است.
این پایگاه، بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی در کشور است که به زبان فارسی می باشد.

فهرست مقالات علی نعیم الدین خانی در فصلنامه ره آورد نور

برای بازدید و دریافت مقالات مدیر سایت که تا کنون در فصلنامه تخصصی ره آورد نور انتشار یافته است، به لینک فوق مراجعه کنید.

کیمیای وصال در دست طراحی جدید است

این سایت در دست طراحی جدید است.
کاربر گرامی! اگر برای ارتقای این پایگاه نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به ایمیل مدیر سایت ارسال نمایید. پیشتر از توجه شما متشکرم.
ali.n.khani@gmail.com

شماره جديد ماهنامه تجلی انتشار يافت

برای استفاده از مطالب ارزنده اين شماره از تجلی می‌توانيد به سايت اين نشريه مراجعه كنيد

تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي

فايل زيپ شده مربوط به تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي را در بخش كتابهاي سايت دانلود كنيد. بعد از باز كردن فايل زيپ‌شده، با انتخاب هر زبان، تبليغ دو كتاب مزبور به زبان انتخابي به نمايش درخواهد آمد.
امكان تهيه و خريد اين دو كتاب نفيس نيز در اين صفحه فراهم شده است.
از طريق لينك بالا نيز مي‌توانيد مستقيما به بخش كتاب‌هاي اين سايت برويد و فايل مزبور را دانلود كنيد.


سايتهای مربوط به مقام معظم رهبری

برای جستجو در مطالب دلخواه خود در باره رهبر معظم انقلاب به دو سايت ذيل مراجعه كنيد:
1. پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه ای كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.khamenei.ir

2. پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.leader.ir

زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ

نگارنده با استناد به آيات و روايات ، به ويژه سوره هاي مريم و كوثر، در صدد بيان اين مهم است كه حقيقت وجود زن ،نور مقدس رحيمي است كه به سبب ظلمت قابيليان تاريخ، به تيرگي گراييده و چنانچه در پرتو حفظ و صيانت انسان كاملي بسان زكرياي نبي(ع) و علي مرتضي(ع) قرارگيرد، همانند مريم عذرا(س) و فاطمه زهرا(س) به طهارت و نورانيت ازلي خويش نايل مي شود و به عنوان اسوه طائران فردوس نجات بخش راغبانش از دوزخ مشتهيات ملكي به سوي فروس قربين مي گردد. اما چنانچه زن از صيانت و مراقبت انسان كامل محروم شود،از جمال و سيرت بهشتي و نورانيت ازلي خود مهجور گشته، همچون ام جميل به عنوان نماد ساحران دوزخ هبوط دهنده دلباختگان خويش به سوي غسلين متعفن دوزخي مي گردد.

پرتوی از جمال روح الله

كلمات قصار و لطايف عارفانه استاد يعقوب قمری شريف آبادی در منزلت عرفانی و معنوی امام خمينی(س)

غزلی از حافظ شیرازی با صدای مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در سال 67 در جمع اديبان و حافظ شناسان درباره حافظ سخنرانی كرده‌اند و در آغاز بيانات خود غزلی از خواجه شيراز را قرائت فرموده‌ا‌ند.

كتاب سماي خورشيد در آيينه مقالات

به قلم چهل تن از نويسندگان فروغ محفل روح الله

خبرنامه کیمیای وصال


Powered by WebGozar


معرفی مقالات استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایتهای اینترنتی

در بخش شکرانه، چند عنوان از مقالات عرفانی و معنوی استادی یعقوب قمری شریف آبادی که در سایتهای مختلف اینترنتی عرضه شده، معرفی گردیده و نشانی دقیق صفحات مربوطه نیز ارائه گردیده است.

معرفی سايت فروغ مهتاب

نگاهي به سايت شخصي نويسنده و هنرمند صاحبدل، استاد يعقوب قمري شريف آبادي:
1. زندگی‌نامه استاد
2. مقالات
3. كتب
4. ديدگاه‌ها
5. آلبوم عكس
6. فايل‌های چند رسانه‌ای
7. آثار شاگردان
8. تماس با استاد

مقالات انتشاریافته در سایتهای اینترنتی

1. انتشار مقاله لطایف معنوی در ادعیه قرآنی در سایت http://www.aftab.ir و http://www.bashgah.net به نقل از روزنامه قدس
2. انتشار مقاله مفهوم‌شناسی كنز در قرآن در سايت http://www.aftab.ir به نقل از روزنامه كيهان و سايتهای http://www.tebyan-hamedan.ir و http://www.bashgah.ne و وبلاگ http://tojik110.blogfa.com

شکرانه | امام، انقلاب و رهبری | عرفان کاربردی | مقالات | هنر و زندگی | فایل های چند رسانه ای | کتاب ها | پرسش و پاسخ | پیوندهای مرتبط