موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: یکشنبه، 17 آبان 1388 | بازدیدها: 4617 | نسخه مناسب چاپ

این مقاله شما را بر اهمیت وحدت و همدلی سفارش نموده و نقش آن را در مسیر کمال و رشد آدمی مورد توجه قرار داده است.

مقاله یادشده در دوماهنامه قرآنی بشارت، شماره 68 به چاپ رسیده است.

یك دست صدا ندارد
علی نعیم الدین خانی

بارها این ضرب‌المثل سرشار از معنا را شنیده‌ایم؛ یك دست صدا ندارد.دست، نمادی از قدرت و نیرو است و همه می‌دانیم كه یك دست، توانایی‌اش محدود و برای انجام كارهای بزرگ ناتوان است.
قرآن كریم به جمع و جماعت ارزش والایی نهاده و در فرازهای مختلف، جامعه اسلامی را به اتحاد و برادری و وحدت و همدلی دعوت نموده است تا در پرتو یكپارچگی امت اسلامی،هدف‌های مادی و معنوی نظام اسلامی تحقق یابد.روایات اسلامی نیز با تعابیر گوناگون و متعددی همچون ید الله مع الجماعة؛دست خدا همراه جماعت است1، بر این مهم تأكید و توصیه نموده و گروه‌های پراكنده را به وحدت فرخوانده است.
یكی از عوامل مهم در ساماندهی امت اسلامی و تحقق وحدت در میان تك تك افراد آن،بیعت صادقانه و استوار با رسول الهی است.در سایه‌سار چنین بیعت مباركی است كه روح ایمان در میان مسلمانان دمیده می‌شود و قوت و قدرت معنوی بر جامعه حاكم می‌گردد و هیبت و سطوت ربانی در گفتار و كردار بیعت كنندگان صادق رخ می‌نماید.این گونه، دست الهی كه یار و مددكار بیعت كنندگان خالص است، بر هر قدرتی چیره خواهد شد:﴿إِنَّ الَّذینَ یُبایِعُونَكَ إِنَّما یُبایِعُونَ اللَّهَ یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدیهِمْ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّما یَنْكُثُ عَلی نَفْسِهِ وَ مَنْ أَوْفی بِما عاهَدَ عَلَیْهُ اللَّهَ فَسَیُؤْتیهِ أَجْراً عَظیما؛همانا كسانی كه با تو بیعت می‌كنند،جز این نیست كه با خدا بیعت می‌كنند. دست خدا بالای دست‌های آنان است.پس كسی كه عهد خود را بشكند، همانا به زیان خود پیمان شكسته است و آن كس كه نسبت به عهدی كه با خدا بسته،وفا كند،به‌زودی پاداش عظیمی به او خواهد داد﴾. (سورهٔ فتح،آیهٔ 10)
قرآن كریم در فرازی دیگر تأكید می‌كند كه مردم باید به ریسمان الهی تمسك جویند و از هر گونه اختلاف و درگیری پرهیز كنند و به یاد آورند كه دست مهرگستر حق تعالی ابر رحمت را بر زندگی ایشان گسترده و باران مهربانی و الفت را در فضای قلب‌های آنان ریزان نموده و به بركت همدلی و برادری دینی دست عنایت ربوبی،آنها را از پرتگاه‌های لغزش و گمراهی نجات داده است؛﴿وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً وَ كُنْتُمْ عَلی شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْها كَذلِكَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آیاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُون؛و همگی به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید و نعمت خدا را بر خود به یاد آورید كه چگونه دشمن یكدیگر بودید و او میان دل‌های شما الفت ایجاد كرد و به بركت نعمت او برادر شدید.و شما بر لب حفره‌ای از آتش بودید،خدا شما را نجات داد.این چنین،خداوند آیات خود را برای شما آشكار می‌سازد﴾.(سورهٔ آل عمران،آیهٔ 103)
درگیری و كشمكش موجب می‌شود كه استواری و توانمندی جای خود را به سستی و ناتوانی بدهد و خودباختگی و ناباوری جایگزین شكوفایی و نوآوری شود. تجربه تاریخ گواه آن است كه درگیری‌های بی‌مورد مایه هلاكت و نابودی اقوام و ملت‌ها بوده است،چنان‌كه رسول اكرم(ص) در این باره می‌فرماید: لاتختلفوا فان من كان قبلكم اختلفوا فهلكوا؛اختلاف نكنید كه پیشینیان شما به سبب اختلاف نابود شدند.4
در ادبیات ملی ایرانیان و متون كهن فارسی نیز به همدلی و دوری از فردگرایی و تنهایی دعوت و سفارش فراوان شده است.تعابیری چون:گوسفند كه از گله جدا شد،نصیب گرگ می‌شود،با اختلاف،كارها پیش نمی‌رود،هر رشته كه یك لا شود، ضعیف شود،آری!به اتفاق جهان را توان گرفت، اتحاد،موجب قوت است،چو هم پشت باشید و هم یك‌زبان/یكی كوه كندن ز بن می‌توان دو بلبل بر گلی خوش‌تر سرایند،دو هیزم را به هم بهتر بود سوز و یك دست صدا ندارد،5 همگی گواه آن است كه بهروزی و پیروزی،ثمره یكپارچگی،همدلی و یكرنگی است و شكست و ناكامی،نتیجه اختلاف و تنهایی است.
گویند كاروانی به حاكم خویش شكایت بردند كه دو راهزن،كاروان صد نفری ما را غارت كردند. حاكم با تعجب پرسید:چگونه صد كس با دو كس بر نیامده‌اند؟ یكی از آنان در پاسخ گفت:آنها دو نفر بودند همراه، ما صد نفر بودیم تنها.6
آری!اختلاف در راه كمال نیز موجب می‌شود كه شیطانِ به كمین نشسته و نفس بداندیش، كاروان حركت و تعالی انسان را مورد شبیخون خود قرار دهد و سرمایه فطرت خدایی و طهارت آسمانی ما را به تاراج برد و انسان خلیفة الله را به سراشیب ضعف و درماندگی بكشاند؛﴿و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحكم؛كشمكش نكنید كه سست می‌شوید و قدرتتان را از دست می‌دهید﴾.(سورهٔ انفال،آیهٔ 46)
بنابراین،تنها در جامعه‌ای كه گل همیشه‌بهارِ وحدت كلمه می‌روید،می‌توان بوی خوش شكوفایی و نوآوری را به مشام جان شنید و به استوارسازی ارزش‌های اخلاقی و انسانی و گسترش عدالت و معنویت امیدوار بود و بارش رحمت الهی و وزش نسیم اصلاح و سازندگی حقیقی را نظاره‌گر شد؛ ﴿إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٔ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُون؛همانا مؤمنان با یكدیگر برادرند. پس میان برادرانتان اصلاح كنید و تقوای الهی را پیشه خود سازید. باشد كه مورد رحمت حق واقع شوید﴾.(سورهٔ حجرات،آیهٔ 10)

پی نوشتها:
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. نهج الفصاحه، مجموعه كلمات قصار حضرت رسول(ص)، ابوالقاسم پاینده، ناشر:دنیای دانش، چاپ چهارم، تهران، 1382ش، ص 45.
2. كنز العمال، ح 894.
3. ر.ك: حكمت‌نامه پارسیان، غلامرضا حیدری ابهری، چاپ سوم، نشر جمال، قم، 1385ش، ص 51 - 53 .
4. دوازده هزار ضرب المثل فارسی، ابراهیم شكورزاده بلوری، چاپ اوّل، انتشارات آستان قدس رضوی، مشهد، 1380ش، ص 62.
7. انفال/46.
8. حجرات/ 10.

پی دی اف

دانلود

زندگینامه تصویری استاد قمری شریف آبادی

فایل تصویری زندگی نامه عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی را از سایت فروغ مهتاب دریافت کنید

درج زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایت راسخون

در قسمت عرفانِ بخش مشاهیر از سایت راسخون زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی را در سه مرحله: ورزش کشتی، هنر نقاشی و سلوک عرفانی بخوانید.

دسترسی رایگان به امکانات سایت مجلات تخصصی نور

از این پس محققان و کاربران می توانند با عضویت در سایت مجلات تخصصی نور، به تمامی مطالب این پایگاه مفید دسترسی رایگان داشته باشند.
در این پایگاه متن و تصویر حدود 700 عنوان در بیش از 30 هزار شماره مجله تخصصی در 16 گروه علوم اسلامی و انسانی عرضه شده است.
این پایگاه، بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی در کشور است که به زبان فارسی می باشد.

فهرست مقالات علی نعیم الدین خانی در فصلنامه ره آورد نور

برای بازدید و دریافت مقالات مدیر سایت که تا کنون در فصلنامه تخصصی ره آورد نور انتشار یافته است، به لینک فوق مراجعه کنید.

کیمیای وصال در دست طراحی جدید است

این سایت در دست طراحی جدید است.
کاربر گرامی! اگر برای ارتقای این پایگاه نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به ایمیل مدیر سایت ارسال نمایید. پیشتر از توجه شما متشکرم.
ali.n.khani@gmail.com

شماره جديد ماهنامه تجلی انتشار يافت

برای استفاده از مطالب ارزنده اين شماره از تجلی می‌توانيد به سايت اين نشريه مراجعه كنيد

تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي

فايل زيپ شده مربوط به تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي را در بخش كتابهاي سايت دانلود كنيد. بعد از باز كردن فايل زيپ‌شده، با انتخاب هر زبان، تبليغ دو كتاب مزبور به زبان انتخابي به نمايش درخواهد آمد.
امكان تهيه و خريد اين دو كتاب نفيس نيز در اين صفحه فراهم شده است.
از طريق لينك بالا نيز مي‌توانيد مستقيما به بخش كتاب‌هاي اين سايت برويد و فايل مزبور را دانلود كنيد.


سايتهای مربوط به مقام معظم رهبری

برای جستجو در مطالب دلخواه خود در باره رهبر معظم انقلاب به دو سايت ذيل مراجعه كنيد:
1. پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه ای كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.khamenei.ir

2. پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.leader.ir

زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ

نگارنده با استناد به آيات و روايات ، به ويژه سوره هاي مريم و كوثر، در صدد بيان اين مهم است كه حقيقت وجود زن ،نور مقدس رحيمي است كه به سبب ظلمت قابيليان تاريخ، به تيرگي گراييده و چنانچه در پرتو حفظ و صيانت انسان كاملي بسان زكرياي نبي(ع) و علي مرتضي(ع) قرارگيرد، همانند مريم عذرا(س) و فاطمه زهرا(س) به طهارت و نورانيت ازلي خويش نايل مي شود و به عنوان اسوه طائران فردوس نجات بخش راغبانش از دوزخ مشتهيات ملكي به سوي فروس قربين مي گردد. اما چنانچه زن از صيانت و مراقبت انسان كامل محروم شود،از جمال و سيرت بهشتي و نورانيت ازلي خود مهجور گشته، همچون ام جميل به عنوان نماد ساحران دوزخ هبوط دهنده دلباختگان خويش به سوي غسلين متعفن دوزخي مي گردد.

پرتوی از جمال روح الله

كلمات قصار و لطايف عارفانه استاد يعقوب قمری شريف آبادی در منزلت عرفانی و معنوی امام خمينی(س)

غزلی از حافظ شیرازی با صدای مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در سال 67 در جمع اديبان و حافظ شناسان درباره حافظ سخنرانی كرده‌اند و در آغاز بيانات خود غزلی از خواجه شيراز را قرائت فرموده‌ا‌ند.

كتاب سماي خورشيد در آيينه مقالات

به قلم چهل تن از نويسندگان فروغ محفل روح الله

خبرنامه کیمیای وصال


Powered by WebGozar


معرفی مقالات استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایتهای اینترنتی

در بخش شکرانه، چند عنوان از مقالات عرفانی و معنوی استادی یعقوب قمری شریف آبادی که در سایتهای مختلف اینترنتی عرضه شده، معرفی گردیده و نشانی دقیق صفحات مربوطه نیز ارائه گردیده است.

معرفی سايت فروغ مهتاب

نگاهي به سايت شخصي نويسنده و هنرمند صاحبدل، استاد يعقوب قمري شريف آبادي:
1. زندگی‌نامه استاد
2. مقالات
3. كتب
4. ديدگاه‌ها
5. آلبوم عكس
6. فايل‌های چند رسانه‌ای
7. آثار شاگردان
8. تماس با استاد

مقالات انتشاریافته در سایتهای اینترنتی

1. انتشار مقاله لطایف معنوی در ادعیه قرآنی در سایت http://www.aftab.ir و http://www.bashgah.net به نقل از روزنامه قدس
2. انتشار مقاله مفهوم‌شناسی كنز در قرآن در سايت http://www.aftab.ir به نقل از روزنامه كيهان و سايتهای http://www.tebyan-hamedan.ir و http://www.bashgah.ne و وبلاگ http://tojik110.blogfa.com

شکرانه | امام، انقلاب و رهبری | عرفان کاربردی | مقالات | هنر و زندگی | فایل های چند رسانه ای | کتاب ها | پرسش و پاسخ | پیوندهای مرتبط