موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: یکشنبه، 17 آبان 1388 | بازدیدها: 1790 | نسخه مناسب چاپ

در این نوشتار به اختصار تمنای خوبان و آرزوی بدان در سرای دنیا از نگاه قرآن مورد بحث قرار گرفته و به دو نمونه بارز از این نوع آرزوها پرداخته شده است.

این مقاله، در دوماهنامه قرآنی بشارت، شماره 70 به چاپ رسیده است.

ای کاش‌های قرآنی (1)
آرزوی‌های زشت و زیبا در دنیا
علی نعیم الدین خانی

آرزوی دیرینه
آنچه در این نوشتار می‌خوانید، آرزوهایی است که قرآن کریم آن‌ها را از زبان انسان روایت کرده و زبان حال نیکان و بدان و آرزوی قلبی آنان را در دنیا و آخرت ترسیم کرده و در حقیقت، سالک طریق کمال و جمال را به این حقایق نورانی و انسان‌ساز متوجه نموده تا از سرمایه زندگانی خود بهترین بهره را ببرد و در روز قیامت نیز که یوم التغابن: روز حسرت خوردن است، به عذاب جان‌سوز الهی و تأسف جان‌کاه یا لیتنی دچار نشود و به رستگاری و همجواری با اولیای رحمانی نایل آید.
از این رو، موضوع یادشده را دو ساحت دنیوی و اخروی ارائه کرده و ای کاش‌های قرآنی را در این دو سرای زندگانی بررسی می‌نماییم. باشد که چراغ هدایت افروزد و طریق سعادت گشاید و آرزوهای ما را رنگ قرآنی و خدایی بخشد.
در شماره نخست این مقاله، به بیان آرزوهایی زشت و زیبا در دنیا می‌پردازیم و بیان آرزوهایی بدان و نیکان در عالم آخرت را به وقتی دیگر وامی‌نهیم.

آرزوی‌های زشت و زیبا در دنیا
به طور کلی، در سرای دنیا که خود زمینه‌ساز و مزرعه آخرت به شمار می‌رود، دو نوع آرزو مطرح است. قرآن کریم نیز به‌خوبی این دو گروه از انسان‌ها و آرزوهایشان ترسیم نموده است؛ یکی آرزوی بدان و غافلان، و دیگری تمنای پاکان و مؤمنان.
1. ای کاش صاحب جاه و ثروت می‌شدیم!
قارون که از دانشمندان بنی اسرائیل و پیروان موسی کلیم الله و حافظ تورات بود، وقتی به ثروت و دارایی رسید، سرکش و مغرور شد و با حضرت موسی(ع) و هارون به مخالف پرداخت. گروهی از مردم فریفته ثروت قارون شدند و آه سوزان از دل برکشیدند و آرزو کردند ای کاش به جای قارون بودند و لذت‌ها و شیرینی‌های دنیا را حتی برای مدتی کوتاه می‌چشیدند. از این رو، چنین گفتند که: يا لَيْتَ لَنا مِثْلَ ما أُوتِيَ قارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظيمٍ؛(1) ای کاش ما نیز مثل آنچه به قارون داده شده است، داشتیم. همانا او صاحب بهره بزرگ است.
آیات بعد، به‌شدت این نوع نگرش را سرزنش می‌کند و پاداش الهی را از بهره دنیا بسی بالاتر و بهتر معرفی می‌نماید و در واقع، صبر کنندگان بر لذاید زودگذر دنیایی و شکیبایان بر سختی عدم دلبستگی به متاع اندک دنیا را جزء اهل ایمان و عمل صالح می‌داند. آری، زشت‌ترین آرزو در سرای دنیا آن است که بدون توجه به ایمان به حق و عمل صالح، فراتر از حدّ نیاز و احتیاج خود، در جستجوی بیش از حدّ مال و مکنت دنیوی باشیم. چنین آرزویی جز غفلت و سرگرمی به لذایذ زودگذر دنیایی و گمراهی و شقاوت نتیجه‌ای نخواهد داشت. بدیهی است که چنین کسی در آخرت نتیجه خواهش‌های دنیایی خویش را آشکارا می‌بیند و آه جان‌سوز برمی‌آورد که: يا لَيْتَها كانَتِ الْقاضِيَةَ * ما أَغْنى‏ عَنِّي مالِيَهْ * هَلَكَ عَنِّي سُلْطانِيَهْ؛(2) ای کاش آن [مرگ] کار را تمام می‌کرد. مال من مرا سودی نبخشید [و] قدرت من از کف برفت.

2. ای کاش فراموش می‌شدم!
در آیات قرآن، زیباترین آرزوها در سرای دنیا از زبان زن مقدس و مطهری چون مریم عمران(س) بیان شده است. آن هنگام که از شدت درد فرزندی که در شکم داشت، به زیر درخت خشکیده خرما پناه برد، مشکلات پیش رو و نگرانی از تهمت‌ها و زخم زبان‌های دیگران، سنگینی کوهی از درد و غم را بر وجود خویش احساس می‌کرد. از این رو، آرزو کرد که: يا لَيْتَني‏ مِتُّ قَبْلَ هذا وَ كُنْتُ نَسْياً مَنْسِيًّا؛(3) ای کاش من پیش از این مرده بودم و به کلی فراموش می‌شدم.
این آرزوی مریم مقدس(س) برخاسته از اوج نجابت، عفت و پاکدامنی او بود و به پویندگان طریق پاکی، خاصه زنان مسلمان این درس را می‌آموزاند که والاترین ارزش برای زن‌ها که تمام حیات معنوی‌شان در گرو آن است، این است که در اندیشه حفظ عفت و نجابت خویش باشند و حتی گمان این‌که دیگران کوچک‌ترین اندیشه ناروایی را در موردشان داشته باشند، باعث می‌شود که مریم‌گونه چنین آرزویی کنند و این گونه، به برکت بهره‌مندی از طهارت راستین، شایسته پرورش مسیحادمان الهی و مؤمنان تأییدشده به روح قدسی گردند. آری، این آرزو، به‌حق زیباترین تمنایی که است که در دار وجود تحقق می‌یابد؛ زیرا مردان بزرگ از دامان زنان پاکدامن به معراج می‌روند و سعادت جامعه در گرو سعادت و طهارت زنان آن جامعه است و چنین زنانی هستند که در قلعه آرامش الهی به سر می‌برند و چشمه‌ساران بهشتی از زیر قدم‌های مریم گونه‌شان بستر اجتماع انسانی را حیات معنوی و طراوت و سرسبزی روحانی می‌بخشد؛ فَناداها مِنْ تَحْتِها أَلاَّ تَحْزَني‏ قَدْ جَعَلَ رَبُّكِ تَحْتَكِ سَرِيًّا؛(4) پس، از زير [پاى‏] او [فرشته‏] وى را ندا داد كه: غم مدار، پروردگارت زير [پاى‏] تو چشمه آبى پديد آورده است.

پی‌نوشت‌ها:
1. قصص/ 79.
2. حاقه/ 27ـ 29.
3. مریم/ 23.
4. مریم/ 24.

پی دی اف

دانلود

زندگینامه تصویری استاد قمری شریف آبادی

فایل تصویری زندگی نامه عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی را از سایت فروغ مهتاب دریافت کنید

درج زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایت راسخون

در قسمت عرفانِ بخش مشاهیر از سایت راسخون زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی را در سه مرحله: ورزش کشتی، هنر نقاشی و سلوک عرفانی بخوانید.

دسترسی رایگان به امکانات سایت مجلات تخصصی نور

از این پس محققان و کاربران می توانند با عضویت در سایت مجلات تخصصی نور، به تمامی مطالب این پایگاه مفید دسترسی رایگان داشته باشند.
در این پایگاه متن و تصویر حدود 700 عنوان در بیش از 30 هزار شماره مجله تخصصی در 16 گروه علوم اسلامی و انسانی عرضه شده است.
این پایگاه، بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی در کشور است که به زبان فارسی می باشد.

فهرست مقالات علی نعیم الدین خانی در فصلنامه ره آورد نور

برای بازدید و دریافت مقالات مدیر سایت که تا کنون در فصلنامه تخصصی ره آورد نور انتشار یافته است، به لینک فوق مراجعه کنید.

کیمیای وصال در دست طراحی جدید است

این سایت در دست طراحی جدید است.
کاربر گرامی! اگر برای ارتقای این پایگاه نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به ایمیل مدیر سایت ارسال نمایید. پیشتر از توجه شما متشکرم.
ali.n.khani@gmail.com

شماره جديد ماهنامه تجلی انتشار يافت

برای استفاده از مطالب ارزنده اين شماره از تجلی می‌توانيد به سايت اين نشريه مراجعه كنيد

تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي

فايل زيپ شده مربوط به تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي را در بخش كتابهاي سايت دانلود كنيد. بعد از باز كردن فايل زيپ‌شده، با انتخاب هر زبان، تبليغ دو كتاب مزبور به زبان انتخابي به نمايش درخواهد آمد.
امكان تهيه و خريد اين دو كتاب نفيس نيز در اين صفحه فراهم شده است.
از طريق لينك بالا نيز مي‌توانيد مستقيما به بخش كتاب‌هاي اين سايت برويد و فايل مزبور را دانلود كنيد.


سايتهای مربوط به مقام معظم رهبری

برای جستجو در مطالب دلخواه خود در باره رهبر معظم انقلاب به دو سايت ذيل مراجعه كنيد:
1. پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه ای كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.khamenei.ir

2. پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.leader.ir

زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ

نگارنده با استناد به آيات و روايات ، به ويژه سوره هاي مريم و كوثر، در صدد بيان اين مهم است كه حقيقت وجود زن ،نور مقدس رحيمي است كه به سبب ظلمت قابيليان تاريخ، به تيرگي گراييده و چنانچه در پرتو حفظ و صيانت انسان كاملي بسان زكرياي نبي(ع) و علي مرتضي(ع) قرارگيرد، همانند مريم عذرا(س) و فاطمه زهرا(س) به طهارت و نورانيت ازلي خويش نايل مي شود و به عنوان اسوه طائران فردوس نجات بخش راغبانش از دوزخ مشتهيات ملكي به سوي فروس قربين مي گردد. اما چنانچه زن از صيانت و مراقبت انسان كامل محروم شود،از جمال و سيرت بهشتي و نورانيت ازلي خود مهجور گشته، همچون ام جميل به عنوان نماد ساحران دوزخ هبوط دهنده دلباختگان خويش به سوي غسلين متعفن دوزخي مي گردد.

پرتوی از جمال روح الله

كلمات قصار و لطايف عارفانه استاد يعقوب قمری شريف آبادی در منزلت عرفانی و معنوی امام خمينی(س)

غزلی از حافظ شیرازی با صدای مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در سال 67 در جمع اديبان و حافظ شناسان درباره حافظ سخنرانی كرده‌اند و در آغاز بيانات خود غزلی از خواجه شيراز را قرائت فرموده‌ا‌ند.

كتاب سماي خورشيد در آيينه مقالات

به قلم چهل تن از نويسندگان فروغ محفل روح الله

خبرنامه کیمیای وصال


Powered by WebGozar


معرفی مقالات استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایتهای اینترنتی

در بخش شکرانه، چند عنوان از مقالات عرفانی و معنوی استادی یعقوب قمری شریف آبادی که در سایتهای مختلف اینترنتی عرضه شده، معرفی گردیده و نشانی دقیق صفحات مربوطه نیز ارائه گردیده است.

معرفی سايت فروغ مهتاب

نگاهي به سايت شخصي نويسنده و هنرمند صاحبدل، استاد يعقوب قمري شريف آبادي:
1. زندگی‌نامه استاد
2. مقالات
3. كتب
4. ديدگاه‌ها
5. آلبوم عكس
6. فايل‌های چند رسانه‌ای
7. آثار شاگردان
8. تماس با استاد

مقالات انتشاریافته در سایتهای اینترنتی

1. انتشار مقاله لطایف معنوی در ادعیه قرآنی در سایت http://www.aftab.ir و http://www.bashgah.net به نقل از روزنامه قدس
2. انتشار مقاله مفهوم‌شناسی كنز در قرآن در سايت http://www.aftab.ir به نقل از روزنامه كيهان و سايتهای http://www.tebyan-hamedan.ir و http://www.bashgah.ne و وبلاگ http://tojik110.blogfa.com

شکرانه | امام، انقلاب و رهبری | عرفان کاربردی | مقالات | هنر و زندگی | فایل های چند رسانه ای | کتاب ها | پرسش و پاسخ | پیوندهای مرتبط