موضوع: امام، انقلاب و رهبری | تاریخ ارسال: پنجشنبه، 12 آذر 1388 | بازدیدها: 2043 | نسخه مناسب چاپ

در این نوشتار که به صورت مصاحبه تنظیم شده است، با محتوای علمی و قابلیتهای فنی نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(س) آشنا می شوید.
این لوح فشرده، با همکاری مشترک مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است.

نرم افزار مجموعه آثار حضرت امام خميني(س)
گامی نو در بازیابی آسان اندیشه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی
گفتگو با جعفر سلطان پور ، متکفل و مجری پروژه
تهیه و تنظیم: علی نعیم الدین خانی

انتشار يافته در: فصلنامه آموزشی، پژوهشی و مطالعات رايانه ای ره آورد نور، شماره 25

اشاره
جهان امروز و آینده به منظور دستیابی به قله‌های فضیلت و کمال، نیازمند شناخت و توسعه اندیشه‌های سترگ بنیان‌گذار انقلاب شکوهمند اسلامی، حضرت امام خمینی(س) است. به همین روی، عرضه مجموعه آثار معمار کبیر انقلاب، آن هم در قالب یک کتابخانه الکترونیکی و نرم‌افزاری جامع، امری لازم و ضروری می‌نمود. مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی که از جمله بزرگ‌ترین مراکز تولید نرم‌افزارهای علوم اسلامی در دنیا به شمار می‌رود، به سفارش مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) اقدام به تولید نرم‌افزار مجموعه آثار امام(س) با قابلیت‌های کارامد و متنوع پژوهشی نموده است و گامی دیگر در این عرصه پر افتخار برداشته است.
برای آشنایی بهتر و بیشتر با محتوا و قابلیت‌های فنی این نرم‌افزار به حضور متکفل پروژه مجموعه آثار حضرت امام خمینی(س)، جناب آقای جعفر سلطان پور رسیدیم و با بیان پرسش‌هایی چند از توانمندی‌ها و امکانات ارزشمند این کتابخانه الکترونیکی جویا شدیم. آنچه در ذیل می‌خوانید، حاصل این گفتگو است.

با سلام و عرض تشكر از اينكه وقت خود را در اختيار خوانندگان نشریه ره آورد نور قرار داديد، برای آشنایی کاربران و محققان گرامی با نرم افزار کتابخانه ای مجموعه آثار امام خمینی چه توضیحی دارید؟
همان‌طور که مستحضر هستید، کتابخانه نور نرم‌افزاری است جامع و برخوردار از ابزارهای متنوع پژوهشی که محیطی مناسب و مطلوب را برای پژوهشگران فراهم ساخته و متون مختلف را به صورت یک لوح فشرده و کتابخانه الکترونیکی با قابلیت‌های متنوع و امکانات پیشرفته تحقیقاتی عرضه می‌کند.
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تا کنون نرم‌افزارهای گوناگونی را در این قالب عرضه داشته است که کتابخانه الکترونیکی مجموعه آثار حضرت امام خمینی(س) و صحیفه امام(س) از آن جمله اند. این برنامه‌ها به سفارش و مساعدت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده که به‌زودی در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران عزیز قرار می‌گیرد.

مجموعه آثار حضرت امام خمینی(س) از چه آثاری بهره می برد؟
این برنامه شامل 45 عنوان از آثار حضرت امام(س) طی 110 جلد در موضاعاتی چون: اخلاقی، عرفانی، تفسیری، کلامی، فقهی، اصولی، سیاسی ـ اجتماعی و مجموعه سخنرانی است. برخی از آثار موجود در این کتابخانه الکترونیکی عبارت‌اند از: صحیفه امام، تحریر الوسیله، تقریرات فلسفه، المکاسب المحرمه، کتاب البیع، کتاب الطهاره، الطلب و الإراده، مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه، شرح دعاء السحر، التعلیقه علی الفوائد الرضویه، تفسیر سوره حمد، وصیت‌نامه، جهاد اکبر، سرّ الصلوه، آداب الصلاه، استفتائات، تهذیب الأصول، جواهر الأصول، حاشیه بر رساله ارث ملا هاشم خراسانی، رساله توضیح المسائل، شرح حدیث جنود عقل و جهل، شرح چهل حدیث، مناسک حج و ولایت فقیه.
متن کامل قرآن کریم به همراه امکانات متنوعی همچون: ترجمه استاد مهدی فولادوند؛ دسترسی به سوره، جزء، حزب و آیه مورد نظر؛ و جستجو در آیات از طریق ریشه و مشتق کلمات نیز در این برنامه ارائه شده است.
همچنین به منظور فهم معانی واژگان متون، 10 دوره لغت‌نامه عربی و فارسی طی 62 جلد با قابلیت جستجو در برنامه عرضه شده است که در دو بخش ریشه و مشتق راه دستیابی به مفهوم لغات مورد نظر را به روش‌های گوناگون هموار نموده است.
از دیگر متون عرضه شده در این برنامه، کتاب حدیث بیداری نوشته دکتر حمید انصاری است که به شرح و بیان زندگانی حضرت امام(س) اختصاص دارد و به همراه قابلیت‌هایی چون: یادداشت‌برداری، جستجوی درون‌متنی و چاپ ارائه شده است.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه، بخش نمایش متن است. این بخش از چه امکاناتی برخورار است؟
در این بخش، فهرست کامل آثار حضرت امام خمینی(س) به همراه متن کامل هر یک از آثار موجود می‌باشد. یکی از امکانات ویژه در این بخش، قابلیت دامنه است که امکان محدود کردن فهرست کتب برنامه به مورد یا موارد خاص را برای کاربر فراهم می‌سازد و علاوه بر نام کتاب، بر اساس عناوین دیگر مانند: نام مؤلف، موضوع و زبان نیز قابل تنظیم است؛ به عنوان مثال، چنانچه بخواهید، صرفاً در آثار فقهی یا اصولی یا عرفانی امام پژوهش کنید، می‌توانید در قسمت دامنه، دامنه برنامه را به کتاب یا کتاب‌های دلخواه محدود نمایید و حوزه تحقیق خویش را به آثار مثلاً فقهی امام(س) اختصاص دهید و فقط در این گونه کتب برنامه به امر کاوش و پژوهش مبادرت ورزید. ویژگی دیگری که در قسمت دامنه نمایش وجود دارد، تعیین ترتیب چینش کتاب‌ها است که می‌توانید کتب انتخابی را به ترتیب دلخواه خود مرتب کنید. در این قسمت همچنین امکان مرتب کردن
ارائه فهرست درختی و گزینشی برنامه به محقق کمک شایانی می‌کند تا به‌آسانی مطالب کتب را بازیابی نموده، در آن‌ها به تحقیق بپردازد. فهرست درختی، در ابتدا شامل نام الفبایی آثار حضرت امام(س) است که قابلیت دسترسی به سرفصل‌ها و عناوین موجود در هر کتاب نیز برای کاربر فراهم آمده است. در فهرست گزینشی نیز شما می‌توانید به فهرست عناوین و سرفصل‌های تمامی کتب برنامه (بیش از 35000 مورد) دسترسی داشته باشید و به‌نوعی به جستجو و پژوهش موضوعی در آثار امام(س) بپردازید.
بخش نمایش همچنین از امکان ارزنده مقایسه نیز برخوردار است. به کمک این قابلیت می‌توانید دو متن متفاوت از یک یا دو کتاب را با یکدیگر مقایسه کنید و به انجام مطالعات تطبیقی در آثار امام(س) مبادرت ورزید و یا به وسیله امکان ترجمه هم‌زمان از متن عربی و ترجمه فارسی برخی آثار استفاده نمایید.
امکان دستیابی به جلد و صفحه مورد نظر از کتاب فعال، از دیگر توانمندی‌هایی است که محقق را در نیل آسان و زودهنگام به مطالب مورد نظر خویش یاری می‌رساند. البته بخش نمایش، امکانات عدیده‌ای دارد که در این مجال، فرصت بیان همه آن‌ها نیست و بنده فقط به یک مورد دیگر اشاره می‌کنم و آن، قابلیت پژوهش فعال است. وقتی کاربر روی واژه خاص از یک کتاب کلیک راست می‌کند، امکان دسترسی به بخش‌های دیگر برنامه همچون: جستجو در کتب، جستجو در قرآن و جستجو در لغت‌نامه برای او فراهم می‌شود و واژه مذکور بر فرض انتخاب قسمت جستجو در کتب، به خط جستجوی بخش جستجو منتقل می‌شود و محقق می‌تواند واژه انتقالی را در متون برنامه مورد کاوش قرار دهد.

کاوش آسان و پیشرفته در متون، از کاربردی‌ترین قابلیت‌های یک نرم‌افزار تحقیقاتی است. در این باره چه چاره‌ای اندیشیده‌اید؟
بخش جستجو به همین منظور در برنامه در نظر گرفته شده است. این بخش شامل دو قسمت جستجو در متن و جستجو در فهرست می‌باشد و هر قسمت، امکانات یکسانی را برای کاوش در متن و فهرست کتب برنامه عرضه داشته است. قسمت جستجو در متن شامل بیش از 241000 واژه و عبارت استخراج شده از متون برنامه و قسمت جستجو در فهرست مشتمل بر بیش از 14000 کلمه و عبارت استخراج شده از فهرست کتب برنامه است.
دامنه جستجو نیز جهت سهولت در امر تحقیق و محدود کردن حوزه جستجو در نظر گرفته شده که پژوهشگر می‌تواند گستره کاوش خود را به کتاب یا کتب مورد نظر خویش محدود کند. در بخش جستجو ضمن کاوش یکایک الفاظ متون برنامه، به وسیله عملگرهای جستجو می‌توان به جستجوی عبارت در متن نیز پرداخت. این عملگرها برای افزایش توانمندی محقق در انجام جستجوهای گوناگون و سرعت در امر بازیابی مطالب، در نظر گرفته شده است.
یکی دیگر از امکانات بسیار پیشرفته در برنامه‌های نور، ویژگی فهرست‌سازی است که به کمک آن می‌توانید فهرست‌های پویا و متنوعی از کلمات را به شکل‌های مختلف تهیه کنید و به ترکیب فهرست‌های جستجو شده مبادرت ورزید و پژوهش‌های متنوعی را در آن‌ها به انجام برسانید.
به هر حال، وقتی محقق واژه یا عبارتی را در این بخش مورد کاوش قرار می‌دهد، حاصل جستجوی مذکور در دو پنجره به نمایش درمی‌آید؛ در یک پنجره، نشانی دقیق پاسخ‌ها شامل: عنوان کتاب، شماره جلد، شماره صفحه و عنوان فصل مربوطه ارائه می‌شود و در پنجره دیگر، متن جواب‌های جستجو شده به همراه امکان دسترسی به متن کامل، قابل مشاهده خواهد بود.

آیا تصاویر و فیلم‌های مربوط به حضرت امام(س) نیز در این برنامه ارائه شده‌اند؟
حدود 300 مورد تصویر، صوت و فیلم مربوط به حضرت امام(س) در بخش مستقلی به نام نگارخانه عرضه شده است که می‌توان آن را به موارد دلخواه محدود نمود. تصاویر نگارخانه بیانگر فرازهای گوناگون زندگی امام(س) به روایت تصویر است و از امکاناتی چون: پخش خودکار تصاویر، تمام‌صفحه کردن تصویر و ذخیره تصویر مورد نظر بهره‌مند است. فیلم موجود در برنامه به معرفی زندگی‌نامه امام(س) (طی بیش از نیم ساعت) به زبان فارسی و عربی اختصاص دارد و از جمله صوت‌های موجود در این قسمت می‌توان به این عناوین اشاره کرد: اهمیت خدمتگزاری به مردم، تهذیب نفوس، تمسک به ولایت حضرت علی(ع)، ویژگی‌های انقلاب اسلامی و رهنمودهایی به جوانان.

آیا منابع غیر فارسی هم در این کتابخانه الکترونیکی وجود دارد؟
بله. غیر از کتب فارسی، آثار عربی و انگلیسی هم در این کتابخانه وجود دارد. بیشتر آثار حضرت امام(س) به زبان عربی و شماری نیز به زبان فارسی است. اما در این برنامه در بخش مستقلی به نام کتب انگلیسی 6 عنوان از کتب امام(س) را که به زبان انگلیسی ترجمه شده، ارائه نموده‌ایم. این کتاب‌ها عبارت‌اند از:
آداب نماز (Disciplines of the prayer)، جهاد اکبر (The Greatest Jihad)، شرح چهل حدیث (Forty Hadith)، صحیفه امام (Sahifeh)، پیام‌های تاریخی (The Last Message) و حکومت اسلامی (Islamic Government).
بخش کتب انگلیسی، ضمن نمایش کامل متون مذکور، قابلیت جستجو در کلمه و عبارات را نیز در معرض استفاده کاربر قرار داده و روند تحقیق در کتب انگلیسی برنامه را نیز به گونه‌ای مطلوب سامان بخشیده و از امکان نمایش نشانی پاسخ‌ها و متن جواب‌های جستجو نیز بهره می‌برد. گفتنی است که در قسمت جستجوی این بخش، فهرست بیش از 51000 واژه استخراج شده از کتب انگلیسی برنامه به صورت الفبایی ارائه شده‌اند و در مقابل هر کلمه نیز تعداد تکرار آن قابل مشاهده است.

سایر قابلیت‌های این نرم‌افزار را چگونه توصیف می‌کنید؟
در خصوص قابلیت‌های فنی و پژوهشی برنامه که البته در معمول نرم‌افزارهای نور وجود دارد، باید عرض کنم که در این برنامه امکانات تحقیقاتی ذیل قابل دستیابی و استفاده است:
حاشیه‌نویسی بر متن، علامت گذاری در متن، نمایه‌زنی بر متن، رنگی کردن متن، نمایش کامل متن، جستجوی درون‌متنی (پژوهش فعال)، مقایسه دو متن از یک یا دو کتاب با یکدیگر، انتقال متن مورد نظر به یادداشت، ذخیره متن در صفحه یادداشت‌ با قابلیت‌های متنوع و چاپ متون دلخواه.
اما در مورد سایر امکانات برنامه باید اضافه کنم که در این لوح فشرده اطلاعات مفیدی درباره مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و نیز کتاب‌شناسی متون برنامه ارائه شده و کاربران همچنین می‌توانند به وسیل قابلیت راهنما که در تمامی صفحات برنامه وجود دارد، اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را در مورد قسمت‌های مختلف و چگونگی کار با قابلیت‌های گوناگون برنامه به دست آورند و در بخش امکانات جانبی این لوح فشرده از امکاناتی چون: انتخاب یکی از 7 نوع صفحه‌کلید رایج، انتخاب هر یک از 7 نوع قلم نمایش، تعیین مسیر برای ذخیره تحقیقات شخصی در خلال کار با برنامه و نیز تغییر زبان کاربری برنامه به یکی از سه زبان: فارسی، عربی و انگلیسی (در نسخه سه‌زبانه) بهره کامل را ببرد.

در خصوص نرم‌افزار صحیفه امام(س) که در پاسخ سؤال نخست مطرح کردید، صحبت بفرمایید.
از آن‌جا که برخی از محققان دوست دارند به طور مستقل در صحیفه امام(س) که مشتمل بر: نامه‌ها، پیام‌ها، مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، بیانات، حکم‌ها و استفتائات است، به پژوهش بپردازند، به سفارش و نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) دو نسخه مستقل صحیفه امام(س) را نیز تولید نموده‌ایم. یک نسخه فارسی و یک نسخه هم عربی ـ انگلیسی. این دو لوح فشرده از نظر قابلیت‌های فنی و تحقیقاتی یکسان‌اند و تنها فرقشان در این است که در نرم‌افزار نخست صحیفه 22 جلدی امام(س) به زبان فارسی ارائه شده و فیلم آن هم به زبان فارسی است و لغت‌نامه برنامه شامل فرهنگ یک جلدی ابجدی (عربی به فارسی) است؛ اما در نرم‌افزار دوم، صحیفه 22 جلدی امام(س) به دو زبان عربی و انگلیسی ارائه گردیده و فیلم زندگانی امام(س) نیز در آن به همین دو زبان عرضه شده و دوره 15 جلدی لسان العرب به عنوان لغت‌نامه برنامه در نظر گرفته شده است.
البته کاربران عزیز توجه داشته باشند که در نسخه سه‌زبانه مجموعه آثار حضرت امام خمینی(س) متن فارسی و ترجمه عربی و انگلیسی صحیفه امام(س) در معرض استفاده آن‌ها قرار دارد.

اگر در پایان توضیحی دارید، بیان بفرمایید.
بنده از این‌که این فرصت را فراهم کردید، تشکر و قدردانی می‌کنم. در پایان لازم است این توضیح را اضافه کنم که بر اساس توافقی که با مسئولان مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) داشتیم، قرار بر این شده که خردادماه سال جاری، این سه عنوان نرم‌افزار، یعنی: مجموعه آثار حضرت امام خمینی(س)، صحیفه فارسی امام(س) و صحیفه عربی ـ انگلیسی امام(س) تولید و تکثر و توزیع شود و در اختیار کاربران قرار گیرد. امیدوارم که پژوهشگران و علاقه‌مندان به آرا و اندیشه‌های متعالی حضرت امام(س) کمال استفاده را از محتوای علمی و امکانات فنی این برنامه‌ها ببرند و خداوند رحمان به همه عزیزانی که در به ثمر رسیدن این مجموعه نفیس و ماندگار تلاش نمودند، عنایت و رحمت عطا فرماید.

از این‌که به پرسش‌های ما پاسخ گفتید، بسیار سپاسگزاریم.

پی دی اف

دانلود

زندگینامه تصویری استاد قمری شریف آبادی

فایل تصویری زندگی نامه عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی را از سایت فروغ مهتاب دریافت کنید

درج زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایت راسخون

در قسمت عرفانِ بخش مشاهیر از سایت راسخون زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی را در سه مرحله: ورزش کشتی، هنر نقاشی و سلوک عرفانی بخوانید.

دسترسی رایگان به امکانات سایت مجلات تخصصی نور

از این پس محققان و کاربران می توانند با عضویت در سایت مجلات تخصصی نور، به تمامی مطالب این پایگاه مفید دسترسی رایگان داشته باشند.
در این پایگاه متن و تصویر حدود 700 عنوان در بیش از 30 هزار شماره مجله تخصصی در 16 گروه علوم اسلامی و انسانی عرضه شده است.
این پایگاه، بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی در کشور است که به زبان فارسی می باشد.

فهرست مقالات علی نعیم الدین خانی در فصلنامه ره آورد نور

برای بازدید و دریافت مقالات مدیر سایت که تا کنون در فصلنامه تخصصی ره آورد نور انتشار یافته است، به لینک فوق مراجعه کنید.

کیمیای وصال در دست طراحی جدید است

این سایت در دست طراحی جدید است.
کاربر گرامی! اگر برای ارتقای این پایگاه نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به ایمیل مدیر سایت ارسال نمایید. پیشتر از توجه شما متشکرم.
ali.n.khani@gmail.com

شماره جديد ماهنامه تجلی انتشار يافت

برای استفاده از مطالب ارزنده اين شماره از تجلی می‌توانيد به سايت اين نشريه مراجعه كنيد

تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي

فايل زيپ شده مربوط به تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي را در بخش كتابهاي سايت دانلود كنيد. بعد از باز كردن فايل زيپ‌شده، با انتخاب هر زبان، تبليغ دو كتاب مزبور به زبان انتخابي به نمايش درخواهد آمد.
امكان تهيه و خريد اين دو كتاب نفيس نيز در اين صفحه فراهم شده است.
از طريق لينك بالا نيز مي‌توانيد مستقيما به بخش كتاب‌هاي اين سايت برويد و فايل مزبور را دانلود كنيد.


سايتهای مربوط به مقام معظم رهبری

برای جستجو در مطالب دلخواه خود در باره رهبر معظم انقلاب به دو سايت ذيل مراجعه كنيد:
1. پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه ای كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.khamenei.ir

2. پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.leader.ir

زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ

نگارنده با استناد به آيات و روايات ، به ويژه سوره هاي مريم و كوثر، در صدد بيان اين مهم است كه حقيقت وجود زن ،نور مقدس رحيمي است كه به سبب ظلمت قابيليان تاريخ، به تيرگي گراييده و چنانچه در پرتو حفظ و صيانت انسان كاملي بسان زكرياي نبي(ع) و علي مرتضي(ع) قرارگيرد، همانند مريم عذرا(س) و فاطمه زهرا(س) به طهارت و نورانيت ازلي خويش نايل مي شود و به عنوان اسوه طائران فردوس نجات بخش راغبانش از دوزخ مشتهيات ملكي به سوي فروس قربين مي گردد. اما چنانچه زن از صيانت و مراقبت انسان كامل محروم شود،از جمال و سيرت بهشتي و نورانيت ازلي خود مهجور گشته، همچون ام جميل به عنوان نماد ساحران دوزخ هبوط دهنده دلباختگان خويش به سوي غسلين متعفن دوزخي مي گردد.

پرتوی از جمال روح الله

كلمات قصار و لطايف عارفانه استاد يعقوب قمری شريف آبادی در منزلت عرفانی و معنوی امام خمينی(س)

غزلی از حافظ شیرازی با صدای مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در سال 67 در جمع اديبان و حافظ شناسان درباره حافظ سخنرانی كرده‌اند و در آغاز بيانات خود غزلی از خواجه شيراز را قرائت فرموده‌ا‌ند.

كتاب سماي خورشيد در آيينه مقالات

به قلم چهل تن از نويسندگان فروغ محفل روح الله

خبرنامه کیمیای وصال


Powered by WebGozar


معرفی مقالات استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایتهای اینترنتی

در بخش شکرانه، چند عنوان از مقالات عرفانی و معنوی استادی یعقوب قمری شریف آبادی که در سایتهای مختلف اینترنتی عرضه شده، معرفی گردیده و نشانی دقیق صفحات مربوطه نیز ارائه گردیده است.

معرفی سايت فروغ مهتاب

نگاهي به سايت شخصي نويسنده و هنرمند صاحبدل، استاد يعقوب قمري شريف آبادي:
1. زندگی‌نامه استاد
2. مقالات
3. كتب
4. ديدگاه‌ها
5. آلبوم عكس
6. فايل‌های چند رسانه‌ای
7. آثار شاگردان
8. تماس با استاد

مقالات انتشاریافته در سایتهای اینترنتی

1. انتشار مقاله لطایف معنوی در ادعیه قرآنی در سایت http://www.aftab.ir و http://www.bashgah.net به نقل از روزنامه قدس
2. انتشار مقاله مفهوم‌شناسی كنز در قرآن در سايت http://www.aftab.ir به نقل از روزنامه كيهان و سايتهای http://www.tebyan-hamedan.ir و http://www.bashgah.ne و وبلاگ http://tojik110.blogfa.com

شکرانه | امام، انقلاب و رهبری | عرفان کاربردی | مقالات | هنر و زندگی | فایل های چند رسانه ای | کتاب ها | پرسش و پاسخ | پیوندهای مرتبط