جامع الأحاديث 3/5 فرهنگ جامع روايات شیعه
موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: یکشنبه، 29 دی 1392 | بازدیدها: 1192

اشاره
به دنبال تولید نرمافزار جامع الأحادیث 3/5 و انتخاب آن در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانههای دیجیتالِ امسال به عنوان رتبه نخست در بخش بهترین مبلغ و مروج اسلام و معارف اسلامی، بر آن شدیم تا نگاهی به محتوا علمی و قابلیتهای فنی و پژوهشی این کتابخانه روایی داشته باشیم و خوانندگان عزیز را با توانمندیها و محتوای آن آشنا سازیم. گفتنی است که نگارنده در تنظیم و ارائه مباحث این نوشتار، از مطالب موجود در قسمت درباره برنامه نرمافزار جامع الأحادیث بهره بردهاست. امید است که این تلاش کوچک، مورد قبول درگاه بزرگ رحمانی قرار گیرد.

درآمد‏
حدیث، دومین منبع احکام و معارف دینی است که بعد از قرآن کریم، از جایگاه والایی در نظام معرفتی اسلام برخوردار است و مشتمل بر سنت و سیره معصومین(ع) در سه حوزه: قول، فعل و تقریر است. نظر به اهمیت تأسی به سیره نبوی و اطاعت از اولیالأمر از نظرگاه قرآنی، منزلت روایات و اهمیت آن بیشتر رخ مینماید و در دسترس قرار دادن این گنجینه سترگ و ارائه آن به بهترین شکل ممکن، وظیفهای مهم بر عهده عالمان و دلسوختگان دین و معنویت است تا بدون هیچ تغییری، به نسلهای آینده انتقال یابد. از این رو، تلاش فراوان و زحمات شبانهروزی دانشمندان حدیثشناس و علمای متعهد در زمینه: جمعآوری، نگارش و عرضه روایات و نیز ترجمهها و شرحهای روایی، بسی ستودنی و شایسته تقدیر است. پس بر ما است که این امانت بزرگ را بهنیکویی تمام حفظ و صیانت نماییم و در اختیار دیگران قرار دهیم و در تنظیم و نشر آن مشارکتی فعال و مؤثر داشته باشیم.
اما با ظهور عصر فناوری و پیدایش رایانه، مسیر توسعه این دانش بنیادین دینی و استفاده مطلوبتر از آن، هموارتر گردید و امکاناتی چون: ثبت دقیق احادیث، جمعآوری روایات در یک منبع واحد، جستجوی آسان و سریع، مقایسه بین روایات مشابه یا مخالف و یا تحقیق موضوعی در منابع روایی متعدد در کمترین زمان، به کمک پژوهشگران و حدیثپژوهان آمد و فضای گستردهای را فراسوی علاقهمندان به روایات اهل بیت(ع) گشود.
یکی از این تولیدات رایانهای، جامع الأحادیث 5/3 یا فرهنگ جامع روايات پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) است که برای تحقیقات حدیثی بسیار راهگشا و مفید است و منابع روایی ارزنده و قابلیتهای پژوهشی خوبی را در دسترس استفاده کاربران و محققان حدیثپژوه قرار داده است.

پیشینه
پیش از آنکه به معرفی بخشهای مختلف این نرمافزار روایی بپردازیم، گذری بر پیشینه تولید این برنامه در مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى خواهیم داشت. اصولاً تولید نرمافزارهای حدیثی و کتابخانههای الکترونیکی بایسته در این حوزه، همواره از اولویتهای کاری این مرکز بوده و هست.
عرضه كتابخانههای الکترونیکی: بحار الأنوار، وسائل الشيعه و كتب اربعه در سال‏هاى نخست دهه هفتاد، نقطه آغاز این حرکت مقدس بود که بحمدالله مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت. پس از این، مجموعه‏اى از كتاب‏هاى روايى شيعه در برنامهاى تحت عنوان معجم الفاظ نور 1 که در محيط DOS سامان یافته بود، تحولى بزرگ در تهیه و توليد رایانهای منابع حديثى به شمار مى‏رفت.
نرم افزار نور 2 (جامع الأحادیث)، گام دیگری بود که این تحول شگرف را به اوج خود رساند و در واقع، مهم‏ترين محصول روایی مرکز در این باره به شمار میرفت و منابع ارزشمندی را در خود جای داده بود. اين برنامه شامل: 181 عنوان كتاب در 428 جلد بود و به عنوان اولين نرم‏افزار حديثى در محيط ويندوز عرضه گرديد. ویژگیهایی نظیر: حجم بالاى اطلاعات، كيفيت محتوايى از قبيل اِعراب و دقت، عرضه قابليت‏هاى مختلف فنى در بخش جستجو و نمايش به همراه ديگر مزاياى اين نرم‏افزار، موجب شد تا اين برنامه از سال 1379 تا كنون به عنوان مهم‏ترين نرم‏افزار حديثى مورد استفاده پژوهشگران علوم اسلامى قرار گیرد. اين برنامه كه در مراحل مختلف، ارتقاهاى جزئى فنى و محتوايى يافته است، بعدها با عنوان نرم‏افزار نور 5/2 شناخته شد.
گفتنی است که نياز كاربران عمومى به احاديث و عدم آشنايى ايشان با متون عربى موجب گردید تا مركز به توليد نرم‏افزار گنجينه روايات نور که در واقع، مشتمل بر روایات ترجمهشده به زبان فارسی بودند، اقدام نمايد. هدف از تولید اين نرم‏افزار، عرضه تمام كتب حديثى داراى ترجمه فارسی بود. 233 عنوان كتاب در قالب 381 جلد با موضوعات مختلف، محتواى اين كتابخانه حديثى را تشكيل مى‏دادند. امکان مشاهده ترجمه احادیث به زبان فارسی و مقایسه همزمان آن با متن عربی، از قابلیتهای ویژه این گنجینه بزرگ روایی است.

دلایل تولید جامع الأحاديث 3/5
محتویات علمی و فنی نرم‏افزارهاى نور2/5 و گنجينه روايات نور، بخش قابل توجهى از نياز كاربران تخصصى و عمومى را به يك كتابخانه ديجيتال حديثی برطرف نمود؛ ولى انگیزهها و نیازهای متعددی باعث شد که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نسبت به ارتقا و تکمیل نسخههای موجود و در نهایت، تولید جامع الأحادیث 3/5 مبادرت ورزد. این انگیزهها و دلایل عبارتاند از:
ـ جمعآوری كتاب‏هاى حديثى عرضه شده در برنامه نور 2/5 و ترجمه‏هاى ارائه شده در گنجينه روايات نور؛
ـ افزودن برخى منابع روايى جديد كه پيش‏تر در نرم‏افزار نور 2/5 يا گنجينه روايات نور عرضه نشده بود؛
ـ اضافه کردن شروح روايى، به‏ويژه حجم وسيعى از شروح كتب اربعه به برنامه؛
ـ افزودن برخى قابليت‏هاى فنى نوين كه در نسخه‏هاى جديد برنامه‏هاى نور فراهم گرديده و نرم‏افزار نور 2/5 فاقد آن‏ها بود، از قبيل: انتقال به محيط Word و نمايش چند سندى كتابها و نتايج جستجو؛
ـ افزودن مقدمه‏ها و مؤخره‏هاى كتابهايى كه در نرم‏افزار نور 5/2 وجود نداشته است.

محتوای علمی و امکانات فنی
نرمافزار جامع الأحادیث 5/3 را در سه محور کلی میتوان معرفی نمود:
الف ـ محتوای علمی و معرفی کتب استفاده شده در برنامه؛
ب ـ قابلیتهای فنی و پژوهشی؛
ج ـ کتابشناسی.
الف ـ محتوای علمی
جامع الأحادیث 3/5، دربردارنده متن کامل 427 عنوان کتاب در 1142 جلد، شامل منابع روایی شیعه به همراه ترجمه و شرح در موضوع: ادعیه و زیارات، اخلاق، تاریخ، تفسیر، جوامع حدیثی، فقه، فضایل، کلام و رجال است. برخی از این کتب که بعضاً دارای ترجمه و شرح نیز هستند، به شرح ذیل است:
صحیفه سجادیه، مصباح الشریعه، توحید مفضل، الفقه المنسوب للإمام الرضا(ع)، طب الرضا(ع)، طب الأئمه، إعتقادات الإمامیه، الغارات، بصائر الدرجات، اصول کافی، الکافی، بحار الأنوار، قصص الأنبیاء، تحف العقول، الغیبه، کامل الزیارات، الأمالی، الخصال، عیون أخبار الرضا(ع)، کمال الدین، المحاسن، تفسیر قمی، علل الشرائع، نهج البلاغه، الإرشاد، الأمالی، ثواب الأعمال، تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، فقه القرآن، الإحتجاج، مشکات الأنوار، اللهوف، کشف الغمه، المؤمن، الزهد، ریاض السالکین، جامع أحادیث الشیعه، الرجال، الفهرست، مکاتیب الرسول و مکاتیب الأئمه(ع).
در این نرمافزار همچنین 10 دوره لغتنامه فارسی و عربی در 62 جلد ارائه شده که با واژگان متون برنامه مرتبط شدهاند و کاربر میتواند معنای واژه دلخواه خویش را در آنها بجوید. این منابع عبارتانداز: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، قاموس قرآن، المفردات فی غریب القرآن، کتاب العین، لسان العرب، مجمع البحرین، فرهنگ ابجدی، ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ قرآن.
هدف از توليد نرم‏افزار جامع الأحاديث 5/3، عرضه مجموعه كاملى از مصادر حديثى شيعه به همراه ترجمه‏ها و شرح‏هاى نگاشتهشده بر اين مصادر است. از نظر دستاندرکاران تهیه و تولید این برنامه، در خصوص فهرست اين مصادر ذكر چند نكته ضروری به نظر میرسد که عبارتاند از:
ـ منابعِ گزينش شده يا جزء مصادر روايى‏اند، يا ترجمه و يا شرح بر اين مصادرند. برخى از كتاب‏هاى فقهى، كلامى، تاريخ و غيره كه غالباً مربوط به قرن پنجم و پيش از آن مى‏باشند نيز به جهت دوره زمانى تأليف و حجم روايات، در زمره مصادر روايى به شمار رفته‏اند.
ـ برخى از كتب نرم‏افزار نور 5/2، از جمله تعدادى از آثار شيخ مفيد(ره) كه حجم روايات آن‏ها بسيار پايين بوده، از برنامه حذف شده‏اند. مجموعه آثار كامل شيخ مفيد(ره) در كتابخانه اختصاصى ايشان در دسترس علاقه‏مندان قرار گرفته است.
ـ در انتخاب كتاب‏ها تلاش شده است تا از سويى پژوهشگران فهرست مصادر را در اختيار داشته باشند و به عنوان مرجعى قابل اتكا بتوانند به برنامه استناد نمايند و از سوى ديگر، دانشجويان و علاقه‏مندان حديث نيز ترجمه‏ها و شرح‏هاى مصادر اصلى را در اختيار داشته باشند تا در ترجمه و فهم محتواى احاديث دچار مشكل نشوند و برنامه توليدى، نيازهاى اقشار مختلف علاقه‏مند به مطالعات حديثى را برآورده نمايد.

ب ـ امکانات فنی و پژوهشی
امکانات فنی و قابلیتهای تحقیقاتی این برنامه را میتوان در پنج محور: نمایش، جستجو، کتب مرتبط و آیات در کتب و حدیث مورد بررسی قرار داد:
1. نمایش
در این بخش، فهرست و متن کامل کتب برنامه در دسترس کاربر قرار گرفته است. محقق به کمک امکانات پژوهشی موجود در بخش نمایش میتواند به کاوش در متون برنامه اقدام نماید؛ قابلیتهایی چون: فهرست درختی عناوین کتب و فصول آنها، فهرست گزینشی عناوین و فصول مباحث کتب، محدود کردن دامنه نمایش کتب، دسترسی به مطلب مورد نظر از طریق درج شماره جلد و صفحه، جستجوی فعال در متن جاری جهت یافتن کلمه دلخواه، و استفاده از ابزارهای تحقیقاتی مانند: نمایهزنی بر متن، حاشیهنویسی در متن، علامت گذاری و رنگی کردن متن.
یکی از مهمترین امکانات این بخش، قابلیت دامنه محتوایی است که به وسیله آن میتوان به محدود کردن کتب برنامه بر اساس معیارهایی چون: کتاب، مؤلف، موضوع، زبان، جلد یا قرن مبادرت نمود. ویژگی دیگر این قسمت، امکان ایجاد کردن دامنه یا مجموعه جدید به برنامه است. این قابلیت، از امکانات جدیدی است که به برنامههای نور افزوده شده است؛ مثلاً کاربر میتواند با ایجاد دامنه جدیدی چون: طب کتبی را که با این عنوان مرتبط هستند، در یک جا جمع نماید و تحقیقات خود را در موضوع و دامنه انتخابی سامان بخشد.
2. جستجو
صفحه جستجو در این برنامه نسبت به نسخههای قبلی، تغییر اساسی یافته است. ضمن سادهسازی محیط جستجو، قابلیتهای مفیدی نیز به منظور انجام کاوش مطلوب و جستجوی ساده و پیشرفته در متون برنامه برای کاربر فراهم آمده است. چنانچه جستجوی پیشرفته در برنامه فعال شود، محقق میتواند به جستجوی کلمه یا کلمات خاص با امکانات متنوعی چون جستجوی همه یا یکی از کلمات مورد نظر اقدام نماید.
از ویژگیهای کاربردی بخش جستجو، دامنه است که به کمک آن میتوان دامنه جستجو را به مواردی چون: متن، مقدمه و پاورقی محدود نماید. همچنین میتوان حوزه جستجو را به عناوینی مانند: احادیث، سرفصلها (عناوین)، سند احادیث، آیات، شعرها و بیانات محدود کرد و پژوهش خود را در حیطه مشخصشده سامان داد؛ بنابراین، اگر کاربر محدوده جستجو را به احادیث اختصاص دهد و بقیه را از محدوده جستجو خارج کند، کلمه جستجوشده فقط در متن احادیث مورد بازیابی قرار میگیرد و پاسخهای مربوط به: سرفصلها، سند احادیث، آیات و بیانات، در فهرست پاسخها نمیآیند و پاسخهای ارائهشده به دامنه انتخابی، یعنی متن احادیث منحصر خواهد بود.
قابلیت گروهبندی این امکان را برای کاربر فراهم میسازد تا بعد از جستجوی کلمه مورد نظر خود، تمامی پاسخهای یافتشده مربوط به یک کتاب روایی را به طور یکجا جمع کند و فهرست کتب را که در پنجره پاسخها آمده، به عناوین غیر تکراری از کتب محدود نماید و کاربر بتواند مجلدات مربوط به هر کتاب را که مشتمل بر پاسخ مورد نظر کاربر است، در پنجرهای مجزا مشاهده نماید.
3. کتب مرتبط
کتب مرتبط، امكان ارتباط بين كتاب‏ها و شرح يا ترجمه آن‏ها را فراهم مى‏كند. این بخش، از دو قسمت‏ اصلى تشكيل شده است؛ آن دسته از كتب برنامه كه داراى شرح يا ترجمه هستند، در پنجره‏ای مستقل نمايش داده مى‏شوند. هر يك از عبارات متن كه داراى شرح يا ترجمه باشند، با علامتى ويژه مشخص شده‏اند و با كليك كردن بر اين علامت‏ها، شرح يا ترجمه‏ مربوط به عبارت جارى در پنجرهای دیگر به نمايش درمى‏آيد تا کاربر بتواند بهآسانی به ترجمه یا شرح مرتبط با متن انتخابی دسترسی داشته و به ساماندهی پژوهش خویش بپردازد.
چنانچه یک کتاب دارای دو یا چند ترجمه و یا شرح باشد، این قابلیت برای محقق فراهم آمده تا بتواند ترجمه یا شرح دلخواه خود را انتخاب کند و روند تحقیق را در متن انتخابی دنبال نماید. در صورتی که همه ترجمهها یا شروح انتخاب شوند، تمامی آنها در پنجرهای واحد قابل دسترس بوده و کاربر میتواند نسبت به انتخاب کتاب دلخواه خویش مبادرت ورزد و بهراحتی از کتابی به کتاب دیگر منتقل شود و پژوهشی مطلوب را به انجام رساند.
4. آیات در کتب
در اين بخش، ارتباط بين آيات و متن كتب فراهم آمده است که دارای دو قسمت نشانی و جستجو است. در قسمت نشانی، چنانچه محقق، به عنوان مثال، آیه اول سوره حمد را انتخاب نماید، در پنجرهای مستقل تمامی کتبی که این آیه در آنها به کار رفته، به همراه نشانی جلد و صفحه مربوطه فهرست میشوند و متن اجمالی پاسخهای مرتبط با آیه انتخابی نیز در قسمتی دیگر به نمایش درمیآید.
اما چنانچه قسمت جستجو فعال باشد، کاربر میتواند کلمه یا عبارت مورد نظر خود را کاوش نماید. در این صورت، تمامی آیاتی که مشتمل بر کلمه یا عبارت مذکور است، فهرست شده و در پنجرهای دیگر فهرست کتب و نشانی دقیق جلد و صفحهای که شامل کلمه یا عبارت قرآنی مزبور است، در دسترس کاربر قرار میگیرند. یکی از کاربردهای بخش آیات در کتب، امکان کشف روایات تفسیری یا فهم دیدگاه معصومین(ع) در خصوص آیات قرآن است. این ویژگی، علاوه بر استفاده در علم حدیث، نیاز قرآنپژوهان را نیز در موضوعات مختلف بهخوبی برآورده میسازد.

5. حدیث
پژوهشگران برای ساماندهی تحقیقات حدیثی خود، به امكاناتى نظیر: مشاهده احاديث كتب در كنار يكديگر، مقايسه روایات مشابه‏، بررسى سند احاديث‏ و آگاهى از اسناد بازسازىشده، نیازمند هستند. این قابلیتها در قالب برگه حديث در اختيار محققان قرار گرفته است. از این رو، کاربر هنگام مطالعه متن در قسمت‏هاى ديگر برنامه، براى مشاهده احاديث مشابه و اسناد بازسازىشده هر حديث، میتواند روى حديث مورد نظر كليك راست كرده، گزينه احاديث مشابه‏ يا اسناد بازسازى شده‏ را انتخاب كند و روند پژوهش خود را در بخش مربوطه دنبال نماید.
برگه حديث‏، از دو قسمت: احاديث مشابه‏ و اسناد بازسازى شده‏ تشكيل شده است كه به ترتيب، به مقايسه و بررسى احاديث مشابه و ارائه اسناد بازسازى شده اختصاص دارد. اطلاعات قسمت احاديث مشابه‏ به همت متخصصان فنى مركز با استفاده از فناورى‏هاى روز پردازش زبان طبيعى‏ (NLP)، به صورت ماشينى به دست آمده و در اين برنامه به صورت آزمايشى‏ ارائه شده‏اند. عمليات بازسازى اسناد نيز پيش‏تر توسط پژوهشگران رجالى مرکز نور با صرف وقت و هزينه بسیار به صورت تخصصى بر روى اسناد كتب اربعه‏ و كتاب وسائل الشيعه‏، در قالب نرم‏افزار تخصصى رجال (درايه النور 1/2) انجام شده كه در اين برنامه، قسمتى از اين اطلاعات ارائه گردیده است.

قابلیتهای جدید برنامه
برخی از قابليت‏هايى را كه به برنامه جامع الأحاديث ‏3/5 افزوده شده و در نسخههای پیشین وجود نداشته، مى‏توان به موارد زير اشاره كرد. گفتنی است که برخی از این امکانات، به تناسب نوع برنامه در سایر نرمافزارهای جدید نور نیز گنجانده شده است:
ـ تغيير اندازه صفحه نمايش در نمايشگرهاى مختلف؛
ـ انتقال مطالب به صورت مستقيم به پرونده‏هاى word؛
ـ نمايش هم‏زمان و مرتبط متن با ترجمه‏ها و شروح؛
ـ جستجو از طريق ريشه كلمات؛
ـ ساده‏سازى محيط جستجو؛
ـ امكان نمایش چند سندى در بخش نمايش و جستجو؛
ـ استفاده از فهرست گزينشى براى جستجوى سريع در عناوين فهرست كتب؛
ـ اضافه شدن قابليت جستجوى برخط (Find) در قسمت‏هاى مختلف؛
ـ افزايش قابل توجه كتابهاى لغت؛
ـ نمايش يا عدم نمايش اعراب، سرصفحه و پاورقی؛
ـ مشابه‏يابى روايات كه با انتخاب هر حديث از پنجره راست، احاديث مشابه آن به ‏صورت خودكار شناسايى شده و به همراه نشانی، سند و درصد شباهت، در پنجره چپ نمايش داده مى‏شود. این قابلیت جدید، امکان مقایسه روایات مشابه را فراهم میسازد و به کشف مطالب جدید در حوزه فهم معانی احادیث کمک شایانی میکند؛
ـ بازسازی سند احادیث کتب اربعه و وسائل الشیعه، مشتمل بر: تحویل، تعلیق، عطف، ضمیر و... . در اين قسمت اسنادى كه در اصل كتاب به‏ صورت سند عادى نبوده و مشتمل بر تحويل، تعليق و موارد مشابه بوده‏اند، با عنوان اسناد بازسازىشده در كنار اسناد اصل كتاب نمايش داده مى‏شوند.

ج ـ کتابشناسی
اين قسمت شامل: اطلاعات كامل كتاب‏شناسى، نسخه‏شناسى كتب برنامه و زندگينامه مؤلفان آن‏ها است. محقق در این بخش میتواند ضمن مشاهده تصویر روی جلد کتاب، به اطلاعات ارزشمندی درباره نسخه به کار رفته در برنامه و نیز به دانستنیهایی چند در خصوص کتاب و مؤلفان آنها دست یابد.

جامع الأحادیث 5/3 در یک نگاه
ـ متن کامل 427 عنوان کتاب در 1142 جلد، شامل منابع روایی شیعه به همراه ترجمه و شرح در موضوع: ادعیه و زیارات، اخلاق، تاریخ، تفسیر، جوامع حدیثی، فقه، فضایل، کلام و رجال؛
ـ مشاهده ترجمهها و شروح در کنار متن کتاب اصلی؛
ـ قابلیت دسترسی به روایات مشابه و مقایسه بین آنها؛
ـ بازسازی سند احادیث کتب اربعه و وسائل الشیعه، مشتمل بر: تحویل، تعلیق، عطف، ضمیر و...؛
ـ سادهسازی محیط جستجو (ارائه جستجوی همزمان ترکیبی، الگو و ریشه)؛
ـ جستجو از طریق ریشه کلمات؛
ـ دسترسی به تفسیر آیات در دامنه احادیثِ عرضهشده؛
ـ ذخیره دامنههای تعریفشده از سوی کاربر در محیط: نمایش، جستجو و آیات در کتب؛
ـ متن کامل 10 دوره لغتنامه عربی و فارسی در 62 جلد با قابلیت جستجو.

© kimiyayevesal.com [1387]