نگاهی به جديدترين نرم افزارهای اسلامی
موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: پنجشنبه، 12 آذر 1388 | بازدیدها: 1625

نگرشی به محتوا و امكانات جديدترين نرم افزارهای اسلامی.
نويسنده: علی نعيم الدين خانی

نگاهي به جديدترين نرم افزارهاي اسلامي
علي نعيم الدين خاني

انتشار يافته در: فصلنامه اطلاع رسانی، پژوهشی و مطالعات اسلامی ره آورد نور، شماره 9

اشاره
در جهان رو به رشد اطلاعات و فنّاورى، شناخت جديدترين دستاوردهاى مراكز و مؤسسات نقش بسزايى در توسعه دانش و فرهنگ دارد؛ كه از آن جمله اطلاع از تازه‏ترين نرم‏افزارهاى اسلامى است.
بديهى است كه معرفى كامل چنين محصولاتى، خود مجالى گسترده مى‏طلبد و ارائه همه آنها در اين مختصر نمى‏گنجد. از اين رو، طى اين نوشتار نگاهى خواهيم داشت به برخى از نرم‏افزارهايى كه در سال 1383 در حوزه علوم، فرهنگ و معارف اسلامى توليد شده‏اند. اين مقاله، شما را با محتوا و قابليت‏هاى مهم اين برنامه آشنا مى‏سازد.

سليم
بنياد علوم و معارف اسلامى دانش‏پژوهان
سليم، نرم‏افزار جامع قرآن با ترجمه گوياست كه يك دوره كامل تلاوت قرآن كريم را به صورت ترتيل با صداى استاد شاطرى و نيز چندين ساعت قرائت مجلسى شيوا را در اختيار كاربران قرار مى‏دهد. در اين برنامه، دو ترجمه فارسى از آية الله مكارم شيرازى و استاد فولادوند و سه ترجمه معتبر و بنام انگليسى ارائه شده است.
وجود متن كامل تفسير نمونه و ترجمه كامل تفسيرالميزان همراه با بيان شأن نزول آيات از ويژگى‏هاى اين لوح فشرده است. ضمن اينكه پژوهشگر مى‏تواند به دروسى درباره علوم قرآنى و متون توضيحى در مورد شناخت سوره‏هاى قرآن دسترسى داشته باشد و از يك دوره آموزش تاريخ قرآن بهره‏مند شود.
قابليت آموزش كامل تجويد قرآن به صورت صوتى، تصويرى و متنى همراه تصاوير انيميشن، تلفظ حروف و مخارج آنها كاربر را در شناخت مباحث تجويدى و دفع مشكلات خود در اين زمينه يارى مى‏رساند.
يكى ديگر از امكانات كارآمد سليم، مشتمل بودن بر قابليت‏هاى نوين در حفظ آيات است. كاربر مى‏تواند به تعيين محدوده حفظ بپردازد و از امكانات اين بخش در تسهيل امر حفظ بهره‏مند گردد.
در اين لوح فشرده، همچنين امكان جستجو در تمام واژگان قرآن كريم فراهم آمده است و محقق مى‏تواند با استفاده از قابليت چاپ، به چاپ متن ترجمه و يا تفسير دلخواه مبادرت ورزد.

احكام نوجوانان
شركت نرم‏افزارى كوثر
اين برنامه كه به همت و تلاش حسين فلاح‏زاده توليد شده است ف ضاى مناسبى را براى آشنايى نوجوانان با احكام دينى فراهم ساخته است. كاربران عزيز مى‏توانند از متن رساله احكام نوجوانان آيات عظام: حضرت آيةالله خامنه‏اى، بهجت، تبريزى، فاضل لنكرانى و مكارم شيرازى بهره‏مند شوند و مشكلات شرعى خود را بر طرف نمايند.
تعيين سن تكليف و ارائه مجموعه‏اى از اصطلاحات مربوط به احكام فقهى از ويژگى‏هاى كاربردى اين نرم‏افزار مى‏باشد.
احكام نوجوانان همچنين شامل ترتيل جزء سى‏ام قرآن با صداى استاد پرهيزكار به همراه ترجمه فارسى و انگليسى است و با عرضه اين قسمت، فضاى آن را رنگ و بوى قرآنى بخشيده است.
گفتنى است كه به منظور شناخت بيشتر نوجوانان با مباحث اعتقادى اسلام، 22 درس از كتاب اصول عقايد آيةالله مكارم شيرازى به صورت فيلم قابل مشاهده است.

المائده 2
شركت پيغام نور رايانه
نرم‏افزار قرآنى - آموزشى المائده 2، شامل زيباترين تلاوت‏هاى مجلسى جهان اسلام از 29 قارى مشهور و نيز ترتيل كل قرآن كريم با صداى استاد شهريار پرهيزكار است و كاربر مى‏تواند آموزش گام به گام قرآن را در آن تجربه نمايد.
آموزش كامل روخوانى و روان‏خوانى قرآن كريم با تلفظ صحيح، آموزش كامل تجويد قرآن توسط استاد سيد محسن موسى به همراه فيلم آموزشى و نيز تبيين كامل مباحث صوت و تمرينات مربوط به صدا توسط آقاى حبيب يوسفى از ويژگى‏هاى مهم اين لوح فشرده به شمار مى‏رود.
كاربر همچنين مى‏تواند به فراگيرى مقامات قرآنى و استفاده از يك دوره فيلم آموزشى در اين باره، مبادرت ورزد و در قسمت معرفى مقامات از تلاوت‏هاى مجلسى منتخب بهره‏مند گردد.
وجود 2 دوره كامل تفسير الميزان فارسى و تفسير نمونه به همراه 5 دوره ترجمه فارسى قرآن كريم، فرهنگ لغات آيات و امكان پژوهش در بيش از 2000 موضوع در قرآن كريم بر كارايى اين برنامه قرآنى افزوده است.
پخش چندين تواشيح و ابتهال با تصاوير زيبا، فيلم تلاوت قاريان مشهور و پخش زيباترين اذان‏هاى جهان اسلام به همراه متن و تصاوير جذاب، فضاى برنامه المائده را دلنشين و گيرا نموده است و نوجوانان عزيز مى‏توانند از چند مسابقه و سرگرمى قرآنى نيز استفاده لازم را ببرند.
قابليت جستجو در واژگان قرآن كريم همراه مشاهده متنى، ترجمه و تفسير آيات، و نيز چاپ تمامى متون موجود در برنامه و ده‏ها امكان متنوع ديگر اين لوح فشرده را به يك برنامه كارآمد قرآنى در زمينه آموزش كاربران تبديل ساخته است.

نهج‏البلاغه گويا
بنياد علوم و معارف اسلامى دانش‏پژوهان
متن كامل خطبه‏ها، نامه‏ها و حكمت‏هاى نهج البلاغه به صورت گرافيكى به خط مرحوم طاهر خوشنويس با اِعراب و قرائت كامل، در اين نرم‏افزار گنجانده شده است.
5 ترجمه فارسى نهج البلاغه از آقايان: حسين انصاريان، محمد دشتى، سيد كاظم ارفع، مرحوم فيض الاسلام و سيد جعفر شهيدى، و 2 ترجمه انگليسى از آقايان عسگرى و سيد على رضا (Karachi) به همراه دو شرح عربى نهج البلاغه از ابن ابى الحديد و ابن ميثم، و دو شرح فارسى از مرحوم محمد تقى جعفرى و ابن ميثم مسير تحقيق در اين كتاب نفيس را هموار نموده و حوزه پژوهش را براى كاربران به گونه‏اى مطلوب سامان بخشيده است.
در اين برنامه، كاربر مى‏تواند به خطبه‏هاى ويژه حضرت على (ع)، شرح اعلام و اشخاص مذكور در نهج‏البلاغه و آيات و روايات نبوى موجود در نهج البلاغه دسترسى داشته باشد و از امكانات اين بخش‏ها در امر تحقيق بهره‏مند شود.
پخش دعاى كميل و مناجات حضرت امير (ع) و ارائه زندگى نامه سيد رضى (ره) از ديگر قابليت‏هاى اين نرم‏افزار سودمند است.

بشير
بنياد علوم و معارف اسلامى دانش‏پژوهان
لوح فشرده بشير به تاريخ نگارى صدر اسلام پرداخته و مشتمل بر وقايع پيش از بعثت، بعثت تا هجرت و از هجرت تا رحلت رسول اكرم (ص) مى‏باشد.
اسناد صدر اسلام، معرفى جنگ‏هاى پيامبر (ص) و مساجد اسلامى از قسمت‏هاى مهم اين برنامه است. در بخش اسناد، 36 پيمان، 175 نامه و 117 سند كه پيامبر گرامى اسلام در ايام حكومت الهى خود خطاب به سران كشورها و قبايل و عموم افراد نوشته، قابل دستيابى است و در قسمت معرفى جنگ‏هاى پيامبر (ص)، كاربر مى‏تواند از اطلاعات مربوط به 26 غزوه و 78 سريه به همراه 170 داستان جالب و آموزنده و فيلم‏هايى متناسب با موضوعات هر يك از جنگ‏ها استفاده مطلوب را ببرد. بخش مساجد نيز حاوى معرفى 22 مسجد مكه و 45 زندگى‏نامه 400 تن از اشخاص نامى و مهم در صدر اسلام، كتاب‏شناسى 300 عنوان كتاب در زمينه تاريخ اسلام به همراه شرح حال مؤلفان آنها و نيز معرفي 09 1 مورد از اماكن تاريخي نامبرده در دوران زندگي پيامبر (ص) ميباشد. افزون بر اين، در لوح فشرده بشير، 68 قبيله مهم و تاريخي صدر اسلام و 120 كشور مسلمان نشين در عصر حاضر از نظر جغرافيايى و جمعيتى معرفى گرديده است.
آنچه به كارآمدى و جذابيت اين نرم‏افزار افزوده است، وجود چند مولودى و تواشيح زيبا در مدح رسول اكرم (ص) و حدود 1/5 ساعت فيلم منتخب در قطعات كوتاه و متناسب با هر فصل مى‏باشد. ضمن آنكه به منظور تسهيل در بهره‏مندى كاربران از برنامه، در بخش‏هاى متعدد چندين نقشه جغرافيايى ارائه گرديده است كه از قابليت‏هاى مفيد اين نرم‏افزار به شمار مى‏آيد.

صبا
شركت ياسين رايانه
يكى از نرم‏افزارهاى شركت ياسين رايانه كه به آموزش قرآن براى نوجوانان اختصاص يافته، صبا مى‏باشد.
آموزش تجويد و روخوانى و علوم قرآنى به شيوه نوين، بيان مسائل تربيتى و اخلاقى با استفاده از آيات و روايات، آداب حفظ و تلاوت قرآن به همراه يك دوره ترتيل با صداى استاد پرهيزكار و مديس از قابليت‏هاى اين برنامه است.
كاربر مى‏تواند با روشى منحصر به فرد به حفظ كل قرآن كريم همت گمارد، با سوره‏هاى قرآن و محتواى آنها آشنا شود و از بيش از 500 دانستى قرآنى با موضوعات مختلف استفاده نمايد.
در اين لوح فشرده، امكانات متنوع و جذابى عرضه گرديده و فضايى مناسب براى آموزش قرآن به نوجوانان پديد آمده است كه از آن جمله مى‏توان به: لطايف قرآن، نغمه‏هاى دلنشين، معما و آزمون، داستان‏هاى جذاب و آموزنده از قرآن كريم و سرگرمى‏هاى مفيد و متنوع همچون جدول هوش، كارت بازى و جورچين اشاره كرد.
تبديل تاريخ، دفترچه تلفنى، ارجاعات، زنگ خبر، فاصله شهرها و پخش اذان به افق شهرهاى مختلف از امكانات جانبى صبا محسوب مى‏گردد كه در مجموع، قابليت‏هاى كاربرى و ارزشمندى را در معرض استفاده كاربر قرار مى‏دهد.

شاهنامه فردوسى
مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى
برنامه چند رسانه‏اى شاهنامه مشتمل بر متن كامل شاهنامه فردوسى به دو خط معمولى و نستعليق بر اساس نسخه مسكو پس از تصحيح و مقابله با نسخه‏هاى ديگر به همراه صداى آقاى اسماعيل قادرپناه مى‏باشد و همچنين در بر دارنده 7 ترجمه و شرح به زبان‏هاى: فارسى، عربى، انگليسى و فرانسوى و قابليت‏هاى متنوع پژوهشى همچون ارتباط متن با ترجمه و شروح‏ها و انجام جستجوهاى مختلف در شروح برنامه و نيز امكانات جانبى كارآمد است.
محتواى اين برنامه عبارت است از: ترجمه و شرح شاهنامه به نثر فارسى (3 جلد)، ز گفتار دهقان شاهنامه به نظم و نثر، ترجمه شاهنامه فردوسى به عربى (2 جلد)، ترجمه شاهنامه به انگليسى، ترجمه و شرح شاهنامه فردوسى به انگليسى (5 جلد)، ترجمه و شرح شاهنامه به انگليسى و نيز ترجمه و شرح شاهنامه به فرانسوى (7 جلد).
در بخش نگارخانه اين نرم‏افزار، چند قطعه فيلم در مورد شاهنامه و داستان‏هاى آن، 300 عكس و پرده و بيش از 2 ساعت نقالى داستان‏هاى شاهنامه قرار دارد. ارائه دو گزينه ورزش در شاهنامه و زن در شاهنامه از ديگر ويژگى‏هاى بخش نگارخانه است.
كتاب‏شناسى و نسخه‏شناسى شاهنامه، آرايه‏هاى ادبى و همچنين فرهنگ نام‏ها و فرهنگ لغات و تركيبات موجود در شاهنامه به همراه گفتارى شاهنامه‏شناسى از اساتيد: دكتر فريدون حبيندى، دكتر مير جلال الدين كزازى، آقاى حسين آهى و دكتر ميترا مهرآبادى، از جمله قسمت‏هايى است كه در اين لوح فشرده گنجانده شده و گستره پژوهش و كار با برنامه را براى كاربران سامان داده است.

احكام و مسائل شرعى
مؤسسه فرهنگى و اطلاع‏رسانى تبيان
متن كامل رساله حضرت امام خمينى (ره) به همراه حاشيه 9 تن از مراجع عظام در اين لوح فشرده قابل دستيابى است. كاربر مى‏تواند از روش‏هاى مختلفى چون: موضوع، عنوان، فهرست و شماره مسئله به متن رساله 8 متن از مراجع بزرگ شيعه دست يابد و به مطالعه مطلب مورد نظر خويش مبادرت ورزد.
زندگى‏نامه 12 تن از فقهاى معاصر، شنيدن صداى متن احكام، نمايش تصويرى برخى احكام، پرسش‏هاى چهار گزينه‏اى در مورد مسائل شرعى و ارائه پايگاه‏هاى اطلاع‏رسانى مراجع عظام از جمله ويژگى‏هاى كارآمد اين نرم‏افزار به شمار مى‏رود.

مشكاة
مؤسسه فرهنگى و اطلاع‏رسانى تبيان
مشكاة يكى ديگر از توليدات نرم‏افزارى مؤسسه تبيان است كه مشتمل بر نمايش متن قرآن كريم، امكانات اختصاصى در مورد انتخاب قارى و محدوده قرائت به همراه امكان استفاده از قرائت آيات به صورت ترتيل با صداى استاد: پرهيزكار، شاطرى و قحطانى مى‏باشد.
از جمله قابليت‏هاى مهم اين برنامه، دسترسى به 20000 موضوع قرآنى در سه سطح به همراه جستجو در آنهاست. كاربر ضمن بهره‏مندى از تفسير الميزان، نمونه و نور مى‏تواند از 80000نقش دستورى كلمات قرآن كريم اطلاع يابد و با استفاده از امكانات خاص به پژوهش در آنها نيز بپردازد.
ارائه 400 ساعت تفسير صوتى قرآن كريم با صداى حجةالاسلام قرائتى (تفسير نور)، استفاده از اين نرم‏افزار را براى كاربران بيشترى مهيا نموده است و امكاناتى چون آموزش نحو و تلفظ تمام كلمات قرآن كريم نيازهاى آموزشى علاقه‏مندان را به گونه‏اى مطلوب پاسخ مى‏دهد.
قابليت اتصال به چندين پايگاه اسلامى از ديگر توانمندى‏هايى است كه در اين برنامه گنجانده شده است.

عقايد
مؤسسه فرهنگى و اطلاع‏رسانى تبيان
اگر مى‏خواهيد با مجموعه مباحث و درس‏هايى در زمينه عقايد و فروع دين آشنا شويد، از اين نرم‏افزار استفاده كنيد. دسترسى صوتى و متنى به تفسير آيات مورد نظر با استفاده از تفسير و امكان جستجوى لفظى در متن از ويژگى‏هاى مفيد اين برنامه به شمار مى‏آيد. ضمن اينكه كاربر مى‏تواند از قابليت فيش‏بردارى و موضوع‏بندى اطلاعات بهره لازم را ببرد و از بيش از يكصد پرسش و پاسخ در زمينه عقايد كه به صورت صوتى ارائه شده، آگاهى يابد و به طرح سؤال‏هاى جديد و دريافت پاسخ بپردازد.
همچنين در اين لوح فشرده، 30 ساعت سخنرانى در قالب موضوعات اصول عقايد و فروع دين عرضه شده و امكان اتصال به اينترنت و به روزرسانى اطلاعات متنى و صوتى برنامه برنامه فراهم آمده است. براى اين منظور مى‏توان به پايگاه‏هاى اطلاع‏رسانى Tebyan.net و Qaraati.netمراجعه كرد.

آشنايى با معصومين (ع)
انتشارات بنى هاشم اصفهان
اين برنامه بيش از 1100 متن فارسى و انگليسى و افزون بر 1100 تصوير مرتبط با متن در خصوص چهارده معصوم (ع) را در اختيار كاربر قرار داده و 560 حديث از معصومين (ع) با ترجمه فارسى و انگليسى را ارائه نموده است. كاربر مى‏تواند به منظور فهم معناى 900 واژه دشوار از واژه‏نامه دو زبانه موجود در برنامه استفاده كند و براى دستيابى به توضيح برخى اصطلاحات به فرهنگ نامه تصويرى دو زبانه مراجعه نمايد.
از قابليت‏هاى كارآمد اين نرم‏افزار، نمايش فهرست و نمايه به صورت درختواره و جستجوى پيشرفته منطقى در متن است كه پژوهشگر را در روند تحقيق در اطلاعات برنامه يارى مى‏رساند.
ترتيل جزء سى‏ام قرآن و 20 ساعته قصه‏گويى به زبان فارسى و انگليسى به همراه بيش از يكصد پيوند (Link)صوتى در داخل متن داستان از ديگر ويژگى‏هاى اين لوح فشرده است كه فضاى مناسبى را براى استفاده بهتر كاربران فراهم ساخته است.

مرآت
شركت ميثاق نوين
اين نرم‏افزار مشتمل بر مجموعه متن كامل قرآن كريم، نهج البلاغه، مفاتيح الجنان و صحيفه سجاديه به همراه چهارده دوره قرائت قرآن به صورت ترتيل از استاد پرهيزكار، منشاوى و شاطرى و نيز تحقيق استاد عبدالباسط است. ضمن اينكه متن تفسير الميزان )فارسى و عربى) و تفسير نمونه در اختيار كاربر قرار دارد.
گويش فارسى ترجمه قرآن؛ آموزش نغمات، روان‏خوانى، تجويد و مخارج حروف؛ امكان 5 بار تكرار آيات؛ تغيير قلم آيات؛ چاپ و فيش بردارى، از جمله ويژگى‏هايى است كه محققان را در استفاده هر چه بهتر از مرآت يارى مى‏رساند. گفتنى است كه به وسيله قابليت جستجو مى‏توان به پژوهش در متن و واژگان قرآن مبادرت ورزيد.
در اين برنامه، متن كامل نهج البلاغه و صحيفه سجاديه با صوت و ترجمه انگليسى و فارسى ارائه شده و متن مفاتيح الجنان با صوت دعاهاى اصلى به همراه قابل دستيابى است. افزون بر اين، قابليت‏هايى نظير: گلچين قرائت‏هاى مجلسى، داستان پيامبران با صوت و تصوير و نيز بازى‏هاى اسلامى ويژه كودكان بر جذابيت اين لوح فشرده افزوده و فضاى استفاده از آن را دلپذير ساخته است.

آموزش نماز
شركت ميثاق نوين
شركت ميثاق نوين با توليد اين لوح فشرده، برنامه كارآمدى را جهت آشنايى كاربران چگونگى نمازهاى واجب، وضو و تيمم و نيز احكام مسائل شرعى مربوط به نماز ارائه نموده است.
مستحبات و مكروهات نماز؛ احكام مربوط به اوقات نماز، قبله، لباس و مكان نمازگزار؛ مستحبات اذان و اقامه؛ واجبات و مقدمات نماز؛ انواع شك‏هاى نماز؛ و نيز تعقيبات مشترك و مختص نمازها، از جمله مباحث ارائه شده در اين نرم‏افزار آموزشى است.
از ديگر قابليت‏هايى كه فضاى برنامه را به طور چشمگير جذاب ساخته است، عرضه داستان‏هاى نماز با صوت و نقاشى متحرك، چندين سرود و نقشه راهنماى برنامه مى‏باشد. ضمن اينكه امكان تنظيم برنامه به دو زبان فارسى و انگليسى موجب گرديده كه كاربران بيشترى از اين برنامه بهره‏مند شوند.

جامع فقه اهل البيت
مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى
اين برنامه، شامل 982 عنوان كتاب و رساله فقهى در 1756 جلد از فقه گهربار اهل بيت‏عليهم السلام است كه با عرضه مجموعه‏اى نفيس از ميراث فقه شيعه، گنجينه‏اى ارزشمند را براى استفاده محققان علوم اسلامى پديد آورده است. برخى از كتابهاى ارائه شده در اين مجموعه فقهى عبارت‏اند از: مسالك الافهام، جواهر الكلام، مهذب الاحكام، منتهى المطلب، تذكرة الفقهاء، رسائل الشهيد الثانى، العروة الوثقى، تحرير الاحكام، القواعد الفقهية، جامع المقاصد، كنز العرفان، المبسوط فى فقه الامامية، مدارك الاحكام، المناهل، مشارق الشموس، الدروس الشرعية و چندين رساله فقهى.
ارتباط دو سويه ميان متن 33 عنوان كتاب در 117 جلد با 172 شرح، حاشيه و ترجمه 690 جلد، و نيز انتخاب شروح دلخواه به همراه امكان مقايسه بين متون مورد نظر و اولويت‏بندى در گزينش شرحهاى برنامه به هنگام تحقيق، از ويژگيهاى كارآمد اين لوح فشرده به شمار مى‏رود. همچنين كاربر مى‏تواند از طريق فهرست درختى و گزينشى به مطالب مورد پژوهش دست يابد و يا جستجوى موضوعى در 573665 عنوان باب فقهى به پژوهش لفظى در متن و فهرست كتب اقدام نمايد.

© kimiyayevesal.com [1387]