دانشنامه علوی، دائرة المعارف چند رسانه ای سخنان امام علی(ع)
موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: پنجشنبه، 12 آذر 1388 | بازدیدها: 1609

در اين مقاله با محتوای علمي و امكانات فني نرم افزار دانشنامه علوی توليد مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي آشنا مي شويد.
نويسنده: علی نعيم الدين خانی

منهج النور ـ دانشنامه علوى
بزرگترين دائرة المعارف رايانه‏اى سخنان امام على عليه‏السلام
على نعيم‏الدين خانى

انتشاريافته در: فصلنامه اطلاع رسانی، پژوهشی و مطالعات اسلامی ره آورد نور، شماره 1


كلمات آسمانى و گلواژه‏هاى نورانى كه از مهتاب وجود امير مؤمنان و مولاى موحدان، على عليه‏السلام ، پرتوافشان گرديده، در گستره تاريخ بشرى پروانگان بى شمارى را به طواف وا داشته و صحيفه جامع حضرتش طريق بلاغت و هدايت را فراسوى مشتاقان علم و معنا گسترده است. اثر پايدار و يادمان ماندگار آن امام همام، نهج البلاغه، گوهر گرانبهايى است به درخشندگى آفتاب، به لطافت گل، به قاطعيت صاعقه، به ژرفاى اقيانوس و به بلنداى افلاك كه همواره فروغ عالمتابش كاروان بشريت را به گلشن دلنواز انسانيت، و كوثر زلال معرفت رهنمون مى‏باشد.
از اين رو، همزمان با ايام اللّه‏ ولايت و امامت، عيد سعيد غدير، بر آن شديم تا با ارائـه محتوا و امكانات نرم‏افزار منهج النور ـ دانشنامه علوى، كاربران و پژوهشگران محترم را با قابليت‏هاى كارآمد اين لوح فشرده آشنا سازيم و گوشه‏اى از زحمات تمامى عزيزانى را كه در تهيه و توليد اين برنامه تلاش نموده‏اند، به تصوير كشيم.
در راستاى اشاعه فرهنگ اصيل اهل بيت عليهم‏السلام و معارف ناب اسلامى، مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى همزمان با ماه مبارك رمضان (1423 ه . ق) نرم‏افزار ارزشمند منهج النور ـ دانشنامه علوى را به جامعه انديشمندان و محققان ارائه نمود. اين لوح فشرده كه در دهمين نمايشگاه بين المللى قرآن كريم به عنوان نرم‏افزار برتر پژوهشى مورد تقدير قرار گرفت، داراى محتوا و امكانات مفيد و نوينى است كه با در برداشتن 110 عنوان كتاب در بيش از 280 جلد در باره نهج البلاغه و غرر الحكم، بزرگترين دائرة المعارف رايانه‏اى سخنان امام على عليه‏السلام به شمار مى‏رود.
به طور كلى، اين برنامه شامل: 33 عنوان شرح و تعليقه در 163 جلد به زبان‏هاى فارسى و عربى، و نيز 26 ترجمه به زبان‏هاى فارسى، انگليسى و فرانسوى به همراه 7 شرح و ترجمه منظوم مى‏باشد. ضمن اين كه متن نهج البلاغه براساس پنج نسخه معتبر به نمايش گذاشته شده است و كاربر مى‏تواند از قرائت كامل متن نهج البلاغه فيض الإسلام بهره‏مند شود.
قابليت‏هاى كارآمد اين برنامه، در چهار بخش اصلى ارائه گرديده است: دانشنامه، كتابخانه، كتابنامه و امكانات عمومى.

1 ـ دانشنامه
دانشنامه به عنوان اصلى‏ترين بخش برنامه منهج‏النور، متن نهج البلاغه و ترجمه و شرح آن را به همراه امكانات متعددى ارائه مى‏كند. ارائه نسخه‏هاى گوناگون از نهج البلاغه، امكان مقايسه بين آنها و نيز جستجوى آيات، احاديث، ادعيه، اشعار و امثالِ به كار رفته در كلامِ امير مؤمنان عليه‏السلام از ويژگى‏هاى قابل توجه اين بخش مى‏باشد. امكانات دانشنامه در چهار قسمت عرضه گرديده است:
1 ـ 1) نمايش:
نمايش متن نهج البلاغه براساس پنج نسخه: فيض الإسلام، بنياد، صبحى صالح، ابن ابى الحديد و محمد عبده به همراه قابليت تطبيق بين هر نسخه در اين بخش ارائه شده است. در صورتى كه متنِ در حال نمايش، نسخه فيض الإسلام باشد، با استفاده از امكان پخش صوت مى‏توان صوت متن جارى را شنيد.
كاربر در اين قسمت، به متن، ترجمه و شروح مختلف نهج البلاغه دسترسى يافته و مى‏تواند از قابليت‏هاى گوناگون همچون: مقايسه ميان دو متن، مشاهده نسخه خطىِ متن مورد نظر (براساس نسخه سال 469 ه . ق از نهج البلاغه فيض الإسلام) و نيز مصادر نهج البلاغه بهره‏مند گردد و از امكاناتى چون: دسترسى به اَعلام موجود در متن، اَمثال مورد استفاده از نهج البلاغه و معناى لغاتى كه در شروح مختلف ترجمه‏شده، استفاده مطلوب را ببرد.
عبارات نهج البلاغه در پنج قالب: مقدمه، خطبه‏ها، نامه‏ها، كلمات قصار و غرائب ارائه گرديده كه پژوهشگر براساس نياز خود مى‏تواند هر يك از اين قالب‏ها را انتخاب كند. همچنين محقق مى‏تواند با وارد كردن شماره خطبه، نامه يا حكمت دلخواه به متن مورد نظر دست يابد. چنانكه درج شماره جلد و صفحه متن نيز قابليت دسترسى به متن دلخواه را براى كاربر فراهم مىآورد.

گفتنى است كه امكانات يادشده، در تمامى بخش‏هاى مربوط به گزينه نمايش در اختيار پژوهشگران قرار دارد تا آن كه به شكل مطلوبى به ساماندهى پژوهش خود بپردازند. قابليت‏هاى ديگر قسمت نمايش عبارتند از:
1) متن: كاربر در اين برگه، به متن نسخههاى پنج‏گانه نهج‏البلاغه همراه با امكان مقايسه ميان آنها دسترسى دارد. چنانچه يكى از نسخه‏هاى انتخابى، نهج البلاغه صبحى صالح باشد، مى‏توان به تطبيق بين دو نسخه پرداخته، تفاوت‏هاى آنها را دريافت.
2) ترجمه: در برگه ترجمه، متن نهج البلاغه و نيز ترجمه آن به سه زبان: فارسى، انگليسى و فرانسوى در دو پنجره مستقل ارائه شده است. ضمن اين كه امكان دستيابى به ترجمه‏هاى موجود در برنامه و ترجمه‏هاى منظوم نهج البلاغه براى
نرم‏افزار ارزشمند منهج النور داراى محتوا و امكانات مفيد و نوينى است كه با در برداشتن بيش از 280 كتاب در باره نهج البلاغه و غرر الحكم، بزرگترين دائرة المعارف رايانه‏اى سخنان امام على عليه‏السلام به شمار مى‏رود.
پژوهشگر فراهم مى‏باشد.
3) شعر: ترجمه‏هاى منظوم كلام امام على عليه‏السلام ، در اين قسمت عرضه شده است و كاربر مى‏تواند به كمك گزينه ترجمه كه در اين برگه قرار دارد، كتاب‏هاى ترجمه‏شده به نثر را در پنجره‏اى جديد مشاهده نمايد.
4) شرح: در اين برگه، متن نهج البلاغه به همراه مهمترين شروحى كه بر آن نگاشته شده، ارائه گرديده است. با استفاده از گزينه‏هاى موجود در اين پنجره، مى‏توان به شرح مورد نظر خود دست يافت و آن را مطالعه كرد. در صورت فعّال بودن امكان ارتباط، پنجره متن و شرح با يكديگر منطبق مى‏شود. قابل توجّه است كه در اين برگه، به كمك گزينه مقايسه دو پنجره از شروح و ترجمه‏هاى موجود در برنامه ارائه مى‏شود و كاربر مى‏تواند در اين جا به دو عنوان شرح و تفسير از متن انتخابى دسترسى داشته باشد.
2 ـ 1) جستجو:
با انتخاب اين گزينه، امكانات متنوعى براى جستجوى الفاظ و عبارات نهج البلاغه به روش‏هاى مختلف، در اختيار محقق قرار مى‏گيرد. از جمله ويژگى‏هاى اين بخش، جستجو در متن نسخه‏هاى نهج البلاغه و يا پژوهش در عناوين فصل‏ها و ابواب آنهاست. با فعّال كردن گزينه جستجو در متن، فهرست كلمات متنِ كتب انتخابى به صورت الفبايى به نمايش در مى‏آيد. هنگامى كه اين فهرست فعّال باشد، جستجو و فهرست‏سازى فقط در متن كتب فعّال برنامه صورت مى‏گيرد. اما چنانچه گزينه جستجو در فهرست، فعّال باشد، فهرستى از كلمات عناوين و سرفصل‏هاى كتب فعّال برنامه، به صورت الفبايى قابل مشاهده است. فعّال بودن اين گزينه به معناى توانايى انجام جستجو و فهرست‏سازى در عناوين كتب انتخابى است.
عملگرهاى جستجو به منظور افزايش توانمندى كاربر در جستجوهاى گوناگون تهيه شده تا هرچه سريعتر به مطلب مورد نظر خويش دست يابد. ضمن اين كه مى‏تواند حاصل جستجوى كلمات و يا عبارات را به صورت اجمالى؛ يعنى نام كتاب، شماره جلد و شماره صفحه مشاهده كند و در پنجره ديگر پاسخ تفصيلى آن؛ يعنى متن جواب‏هاى جستجو شده را ملاحظه نمايد.
امكانات ويژه‏اى جهت فهرست‏سازى و انجام عمليات گوناگون از فهرست‏هاى ايجاد شده در اين برنامه عرضه شده است و كاربران مى‏توانند با استفاده از اين قابليت، فهرست‏هاى پويا و متنوعى از كلمات را به شكل‏هاى مختلف تهيه و تنظيم كنند و اين فهرست‏ها را در متن و يا فهرست كتب جستجو كرده و يا آنها را با يكديگر تركيب نمايند و پژوهش‏هاى گوناگون را در آنها به انجام رسانند.
با استفاده از گزينه دامنه كتابى امكان محدود كردن دامنه جستجو براى كاربر فراهم مى‏شود. در اين دامنه مى‏توان حوزه پژوهش خود را به يك يا چند نسخه محدود ساخت و به جستجو در نسخه‏هاى انتخابى پرداخت. افزون بر اين، محقق قادر است عناوينى خاص از فهرست نسخه‏ها را حذف و يا انتخاب كرده و در دامنه محدودترى به انجام تحقيق بپردازد.
3 ـ 1) فهرست‏ها:
بهره‏گيرى از امكانات ارزشمند اين بخش از دانشنامه علوى، كاربران را در ساماندهى تحقيق در مطالب متنوعى كه در كلام امام على عليه‏السلام مورد استفاده قرار گرفته، يارى مى‏رساند.
در تمامى كارتابل‏هاى اين بخش، دو برگه: فهرست و فهرست منتخب وجود دارد كه از طريق انتخاب برگه فهرست مى‏توان مثلاً به آيات، احاديث، اشعار، ادعيه، امثال و يا اَعلام موجود در نهج‏البلاغه دست يافت، و يا با فعّال ساختن برگه فهرست منتخب، به جستجو و گزينشِ موردى در امور يادشده پرداخت.
بخش فهرست‏ها، داراى كارتابل‏هاى گوناگون ذيل مى‏باشد:
1) آيات: امكان جستجوى آياتِ به كار رفته در متن نهج البلاغه، در اين كارتابل فراهم آمده است. قسمت آيات داراى دو گزينه است؛ در صورت انتخاب برگه فهرست، آيات موجود در نهج البلاغه نمايش داده مى‏شود، و در صورت فعّال بودن برگه فهرست منتخب، امكان جستجو و گزينش موردىِ آيات براى محقق فراهم مى‏آيد. در هر صورت، با قرار گرفتن نوار رنگى روى هر آيه، متنى از نهج البلاغه كه مشتمل بر آن آيه است، در پنجره‏اى ديگر ظاهر مى‏شود.
2) احاديث: با انتخاب گزينه احاديث، قابليت جستجوى احاديث نبوىِ موجود در متن نهج البلاغه براى كاربر امكان‏پذير است. گفتنى است كه احاديث اين بخش، از فهرست روايات نبوى نسخه صبحى صالح گرفته شده است.
3) اشعار: گزينش كارتابل اشعار، موجب مى‏شود كه اشعارِ به كار رفته در متن نهج البلاغه در اختيار كاربر قرار گيرد.
4) ادعيه: امكان جستجوى دعاهاى موجود در متن نهج البلاغه، از طريق گزينه ادعيه فراهم آمده است. 5) امثال: پژوهشگر مى‏تواند با گزينش اين قسمت، به جستجو در مَثَل‏هاى به كار رفته در متن نهج البلاغه بپردازد.
6) اَعلام: فهرست تفصيلى اَعلام نهج البلاغه در اين برگه گنجانده شده است. با فعّال شدن هر يك از اَعلام، نشانى و متن عبارتى كه مشتمل بر آن عَلَم است، قابل دستيابى مى‏باشد. به منظور سهولت در امر جستجو در اَعلام، دو نوع دامنه در نظر گرفته شده است:
الف) دامنه نسخه‏ها: كاربر مى‏تواند دامنه پاسخ‏ها را به تعدادخاصّى از نسخه‏هاى موجود در برنامه محدود كند و به پژوهش در نسخه يا نسخه‏هاى مورد نظر بپردازد.
ب) دامنه اَعلام: در اين قسمت مى‏توان محدوده جستجو در اَعلام را مشخص نمود. گزينه‏هاى موجود در اين دامنه عبارتند از: اشخاص، گروه‏ها، كتاب‏ها، زمان‏ها، جاى‏ها، حيوانات، ستارگان، گياهان و معادن. در حالت پيش فرض برنامه، تمامى اين اَعلام فعّال هستند و پژوهشگر مى‏تواند برخى از اين اَعلام را به دلخواه از دامنه خارج كند كه در اين صورت، فهرست براساس دامنه جديد بازسازى خواهد شد.
7) مصادر: فهرستى ارزشمند از مصادر نهج البلاغه در اين قسمت ارائه شده است. در اين بخش نيز در صورت فعّال بودن برگه فهرست، فهرست كامل مصادرِ نهج البلاغه به نمايش در مى‏آيد و با انتخاب برگه فهرست منتخب امكان ساختن فهرست‏هاى گوناگون از مصادر براى كاربر فراهم مى‏شود. با فعال شدن هر يك از مصادر، نشانى رواياتى از نهج البلاغه كه در آن كتاب نقل شده، به همراه نشانى مأخذ مصدر ارائه مى‏گردد.

2 ـ كتابخانه
در اين بخش از برنامه، متن مهمترين كتب مربوط به نهج البلاغه همراه با امكاناتى مانند: قرآن و لغت‏نامه عرضه شده است. قسمت‏هاى مختلف كتابخانه عبارتند از:
1 ـ 2) نمايش:
اين گزينه به منظور نمايش متن كتب موجود در برنامه ارائه گرديده است و امكان انتخاب عنوان كتاب و جلد و صفحه آن، براى كاربر وجود دارد. پيش فرض برنامه، فعّال بودن كليه موضوعات؛ يعنى: سيد رضى، غررالحكم، ترجمه، شرح و تعليقه، امثال و اَعلام، فرهنگنامه، اسناد، فرهنگ لغات، مستدرك، كتاب‏شناسى و در باره نهج البلاغه مى‏باشد.
با استفاده از دامنه موضوعى مى‏توان دامنه فهرست موجود را براساس موضوع آنها به كتبى خاص محدود كرد. پس از انتخاب موضوع دلخواه، كتاب‏هاى مرتبط با آن موضوع در فهرست كتب برنامه ارائه مى‏شود. مهمترين قابليت‏هاى بخش نمايش از قرار ذيل است:
* پژوهش: در هنگام نمايش متون، در قسمت‏هاى نمايش و جستجو، هرگاه محقق دكمه پژوهش يا كليد سمت راست ماوس را فشار دهد، پنجره‏اى در دسترس قرار مى‏گيرد كه در آن سه عنوان: جستجو، قرآن و لغت‏نامه وجود دارد. با انتخاب عنوان جستجو، كلمه جارى مستقيماً به خط جستجوى تركيبى منتقل مى‏شود و مى‏توان آن را در كتب فعّال برنامه جستجو كرد. همچنين است انتخاب عنوان قرآن و يا لغت‏نامه كه كلمه جارى به خطّ جستجوى تركيبى قرآن و يا به قسمت لغت‏نامه انتقال يافته، پژوهشگر ادامه كار را در آن بخش دنبال مى‏كند.
گفتنى است كه چنانچه بخشى از متن انتخاب شده باشد، عمليات پژوهش در قسمت جستجو و قرآن، فقط بر روى متن منتخب انجام مى‏گيرد و نه كلمه جارى. در صورت انتخاب متن، عمليات پژوهش در لغت‏نامه امكان‏پذير نخواهد بود.
* مقايسه: امكان مقايسه بين دو متن متفاوت، در بخش نمايش در نظر گرفته شده است. كاربر مى‏تواند بر اساس نياز پژوهشى خود به انتخاب دو عنوان از كتب برنامه اقدام نمايد و به مقايسه بين آندو بپردازد. انتخاب كتاب در اين قسمت، به نوع دامنه موضوعى كه محقق آن را برگزيده است، بستگى دارد و فقط كتاب‏هايى را مى‏تواند با يكديگر مقايسه نمايد كه در فهرست دامنه انتخابى قرار دارند.
2 ـ 2) جستجو:
با انتخاب اين گزينه، امكانات متنوعى براى جستجوى الفاظ و عبارات با روش‏هاى مختلف در اختيار كاربر قرار مى‏گيرد. از ويژگى‏هاى اين برنامه، قابليت جستجو در متن كتب و يا جستجو در عناوين فصل‏ها و ابواب كتب است كه در هر دو صورت، متن جواب‏هاى جستجو شده، قابل دسترسى است و با حركت نوار رنگى روى پاسخ‏هاى اجمالى مى‏توان جواب تفصيلى آن را مشاهده نمود.
همچنين امكان فهرست‏سازى و انجام عمليات گوناگون در فهرست‏هاى ايجاد شده، در اين برنامه عرضه شده است. با استفاده از اين قابليت مى‏توان فهرست‏هاى پويا و متنوعى از كلمات به شكل‏هاى مختلف تهيه كرد و اين فهرست‏ها را در متن كتاب‏ها جستجو نموده و يا آنها را با يكديگر تركيب كرد و جستجوهاى گوناگونى را در آنها به انجام رسانيد. استفاده از علائم جانشينى ( * و ؟ ) نيز در اين قسمت، مسير پژوهش را براى كاربر هموار ساخته است.
واحد جستجو در اين برنامه، يك بند (پاراگراف) است؛ يعنى كلمات و عبارات مورد پژوهش بايد در يك بند موجود باشند. همچنين كاربر مى‏تواند به كمك عملگرهاى منطقى به جستجوى تركيبى بپردازد. اين عملگرها براى افزايش توانمندى در جستجوهاى گوناگون تهيه شده تا پژوهشگران هر چه سريعتر مطلب مورد نظر خويش را به دست آورند.
به منظور ايجاد سهولت در امر تحقيق، امكان محدود كردن دامنه جستجو براى كاربر در نظر گرفته شده
نمايش متن نهج البلاغه براساس پنج نسخه: فيض الإسلام، بنياد، صبحى صالح، ابن ابى الحديد و محمد عبده به همراه قابليت تطبيق بين هر نسخه در اين برنامه ارائه شده است.
در اين برنامه به سه طريق مى‏توان دامنه پژوهش در كتب را محدود كرد:
1) دامنه كتابى: با استفاده از اين قسمت مى‏توان دامنه جستجو را به كتبى خاص محدود ساخت. در صورتى كه يك كتاب بيش از يك جلد داشته باشد، كاربر مى‏تواند برخى از مجلدات را حذف كند و به پژوهش در محدوده انتخابى بپردازد.
2) دامنه مؤلفى: به كمك اين فهرست مى‏توان دامنه جستجو را بر اساس نام مؤلفان كتب محدود نمود. همچنين در اين قسمت، پژوهشگر قادر است در صورت تمايل، برخى از كتب يك مؤلف را از دامنه خارج كند و هر گاه كتابى بيش از يك جلد داشته باشد،مى‏تواند برخى از مجلدات را به دلخواه از دامنه خارج سازد.
3) دامنه محيطى: اين قابليت موجب مى‏گردد كه كاربران دامنه جستجو را به شكل‏هاى مختلف محدود كرده، هرچه سريعتر به مطلب مورد نظر دست يابند. از طريق اين نوع دامنه، مى‏توان يك محيط را دامنه براى محيط ديگر قرارداد؛ يعنى بر روى جستجوى پيشين، جستجوى ديگرى انجام داد و اين روند را تا چند مرحله دنبال كرد. استفاده از قابليت دامنه محيطى يا جستجو در جستجو، به دو روش: جستجو در متن و جستجو در فهرست امكان‏پذير است.
3ـ2) قرآن:
يكى از قابليت‏هاى ويژه در برنامه دانشنامه علوى، عرضه متن كامل قرآن كريم به خطّ عثمان طه (قرآن مدينه) است كه امكان نمايش و جستجو در آن وجود دارد.
با فعّال شدن گزينه نمايش دسترسى به كلّ قرآن براى كاربر ممكن مى‏شود. در اين قسمت، آيات قرآن كريم به سه روش مرتب شده‏اند: ترتيب مصحف، ترتيب الفبايى از ابتدا و ترتيب الفبايى از انتها.
در قسمت جستجو، از راه‏هاى مختلف مى‏توان كلمات يا عبارت مورد نظر را در متن قرآن كريم جستجو كرد. با فعّال كردن برگه كلمه، فهرست كلمات قرآن به صورت الفبايى مشاهده مى‏گردد. ضمن اين كه تعداد تكرار هر واژه در قرآن مجيد نيز در مقابل آن درج مى‏شود. امّا با فعال ساختن برگه ريشه، فهرستى قابل مشاهده است كه شامل ريشه‏هاى كلمات قرآن كريم است. اين فهرست بدون لحاظ اِعراب كلمات تهيه شده است و با انتخاب هر يك از ريشه‏ها، تمامى مشتقاتِ موجود از آن ريشه در متن قرآن، در فهرست كلمات ارائه مى‏شود.
كاربر با استفاده از عملگرهاى موجود، مى‏تواند كلمات و عبارات قرآن را به شكل‏هاى مختلف جستجو نمايد.
گفتنى است كه واحد جستجو در قسمت قرآن برنامه، يك آيه است؛ يعنى كلمات جستجو شده بايد در يك آيه وجود داشته باشند.
4ـ2) لغت نامه:
به منظور دستيابى به معناى واژه‏هاى دلخواه، همزمان با استفاده از برنامه، مى‏توان از لغت‏نامه لسان العرب بهره‏مند گرديد. لغت‏نامه در دو قسمت: ريشه و مشتق، با كارايى‏هاى متفاوت عرضه شده است.

3 ـ كتابنامه
به منظور آشنايى كاربران با موضوع و محتواى نرم‏افزار منهج النور، فهرستى از كتاب‏هاى برنامه همراه با اطلاعاتى در باره نويسنده و شناسنامه هر يك از كتب، در اين بخش ارائه شده است. قسمت‏هاى اصلى كتابنامه عبارتند از:
1ـ3) كتب:
با انتخاب گزينه كتب، فهرستى از كتاب‏هاى موجود در برنامه نمايش داده مى‏شود. كاربر مى‏تواند با استفاده از دامنه موضوعى، دامنه فهرست را محدود ساخته و به كتب مورد نظر خويش در موضوع خاص دسترسى پيدا كند و آنگاه در قسمت شناسنامه كتاب از ويژگى‏هاى چاپ آن اطلاع يابد. ضمن اين كه مى‏توان در قسمت توضيحات، به اطلاعات مختصر و مفيدى در باره هر كتاب دست يافت.
يكى از امكانات پيشرفته در اين بخش، ويژگى فهرست‏سازى است كه با استفاده از اين قابليت مى‏توان فهرست‏هاى پويا و متنوعى از كلمات به شكل‏هاى مختلف تهيه نمود. فعّال يا غير فعّال بودن گزينه دقت به هنگام فهرست‏سازى، در تعداد جواب‏هاى به دست آمده، تأثير فراوانى دارد.
در بخش يادداشت كتابنامه، پژوهشگر مى‏تواند به ثبت نظرات شخصى خود در مورد هر يك از كتبِ فهرست اقدام كند و در قسمت تصوير كتاب، تصويرى از كتاب جارى را مشاهده نمايد. همچنين به كمك گزينه متن كتاب، امكان دستيابى به متن كتابِ جارى در بخش كتابخانه براى كاربر فراهم مى‏باشد.
2 ـ 3) پديد آورندگان:
فهرستى از اسامى مؤلفان، مصحّحان و مترجمانى كه نام كتاب آنان در فهرست كتب آمده، در اين بخش ارائه گرديده است. در صورت فعّال بودن برگه فهرست، نام اين اشخاص به ترتيب حروف الفبا در دسترس قرار مى‏گيرد. با قرار دادن نوار رنگى بر روى نام هر شخص، نام كتاب و يا كتب مربوط به او در پنجره‏اى مجزّا مشاهده مى‏شود و در سمت چپ صفحه جارى، مشخّصات كتابنامه‏اى و تصوير هر كتاب به همراه صفحه‏اى جهت يادداشت تحقيقات شخصى كاربر فراهم آمده است. در حالت اوّليه، نام 176 مؤلف، مترجم و مصحّح در فهرست ديده مى‏شود. اما به كمك دامنه موجود مى‏توان فهرست جارى را به موارد دلخواه محدود ساخت. با استفاده از گزينه كتب، مى‏توان مستقيماً به قسمت كتبِ كتابنامه انتقال يافت.
3ـ3) جستجو:
در اين قسمت از برنامه قابليت‏هاى ارزشمندى جهت انجام جستجو در اسامى كتب كتابنامه فراهم آمده است. در بخش جستجو، فهرستى الفبايى از كتاب‏هايى كه در مورد نهج البلاغه نگاشته شده است، مشاهده مى‏گردد كه با فعّال شدن نام هر كتاب، اطلاعات كتابنامه‏اى آن به همراه توضيحاتى كوتاه در باره هر كتاب در پنجره ديگر به نمايش در مى‏آيد.
با انتخاب گزينه متن كتاب در صورت وجود كتاب جارى در كتابخانه، مى‏توان به متن كتاب در آن جا منتقل شد و به وسيله قابليت كتب مستقيماً به قسمت كتبِ كتابنامه انتقال يافت.
وجود دامنه‏هاى متنوّع در بخش جستجو، محقق را در انجام پژوهش آسان و سريع به شكل مطلوبى يارى مى‏رساند. كاربر مى‏تواند با استفاده از اين قابليت به محدود ساختن فهرست كتب براساس دامنه‏هايى نظير: كتاب، زمينه، زبان، ناشر، مجلدات، صفحات،
امكان فهرست‏سازى و انجام عمليات گوناگون در فهرست‏هاى ايجاد شده، در اين برنامه عرضه شده است. با استفاده از اين قابليت مى‏توان فهرست‏هاى پويا و متنوعى از كلمات به شكل‏هاى مختلف تهيه كرد و اين فهرست‏ها را در متن كتاب‏ها جستجو نموده و يا آنها را با يكديگر تركيب كرد و جستجوهاى گوناگونى را در آنها به انجام رسانيد.
مذهب، مترجم، دوران زندگى، مصحّح و...
اقدام نمايد و حوزه پژوهش خود را به موارد دلخواه اختصاص دهد.

4 ـ امكانات پژوهشى
با استفاده از گزينه علامت گذارى در متن مى‏توان جهت مراجعات بعدى، در جاهاى مختلفِ متن علامت گذاشت. افزون بر اين، پژوهشگر مى‏تواند به كمك امكان نمايه بر متن براى هر متنى كه مطالعه مى‏كند، نمايه يا عنوان خاصّى قرار دهد تا در صورت لزوم به آنها مراجعه نمايد. بهره‏گيرى از قابليت رنگى كردن متن كاربر را قادر مى‏سازد كه متن مورد نظر خود را رنگى كرده و يا زمينه‏هاى مختلف را به رنگ دلخواه درآورد و براى هر رنگ، عنوانى را برگزيند و سپس متن انتخابى را به دفترچه يادداشت منتقل سازد و يا به چاپ برساند. گنجاندن امكان حاشيه‏نويسى موجب شده تا پژوهندگان، ديدگاه‏ها و نكته‏هاى مورد نظر خويش را در اين قسمت وارد كنند كه در صورت نياز به آنها دست يابند.
در اين برنامه، ويرايشگرى قرار داده شده كه محقق به كمك آن مى‏تواند مطالب انتخابى را به قسمت يادداشت منتقل سازد و پس از ويرايش، در پرونده‏اى با قابليت‏هاى گوناگون ذخيره كرده و يا به چاپ برساند. قابليت چاپِ متن با اندازه‏هاى مختلف و كيفيت مناسب در اين لوح فشرده ارائه گرديده است و كاربر مى‏تواند چاپگر مورد استفاده خود را از بين چاپگرهايى كه پيشتر روى سيستم نصب شده‏اند، انتخاب كند. چنانچه پژوهشگر به هنگام استفاده از نرم‏افزار با سؤال‏هايى روبرو شود كه مربوط به چگونگى استفاده از گزينه‏ها و تكمه‏هاى عملياتى است، مى‏تواند از طريق قابليت راهنماى برنامه توضيحات راه‏گشايى در باره قسمت‏هاى مختلف برنامه دريافت‏دارد. 5 ـ امكانات جانبى
جهت سهولت در استفاده از برنامه، 7 نوع صفحه كليد رايج در اين نرم‏افزار گنجانده شده است. همچنين امكان انتخاب هر يك از 7 نوع قلم نمايش براى كاربر ممكن مى‏باشد. محقق در بخش تحقيقات مى‏تواند براى ضبط پژوهش‏هاى خود مسيرى را مشخص كند و به حذف نمايه‏ها، حاشيه‏ها، رنگ متن‏ها و علامت‏هاى موجود در تمام كتب اقدام نمايد.
در بخش در باره مركز توضيحاتى در مورد ساختار مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى ارائه شده است و كاربر از طريق اين امكان با اهمّ فعاليت‏هاى انجام شده، نرم‏افزارها و برنامه‏هاى اين مركز آشنا مى‏شود.

© kimiyayevesal.com [1387]