سخنان مقام معظم رهبری در نماز عید فطر
موضوع: امام، انقلاب و رهبری | تاریخ ارسال: یکشنبه، 29 شهریور 1388 | بازدیدها: 1678

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز با تبريك عيد سعيد فطر به ملت عظيم‌الشأن ايران و امت بزرگ اسلامی، ماه رمضان را فرصتی برای علاج دردها و درمان بيمارهای باطنی خواندند و آحاد مردم را به حفظ دستاوردهای گرانقدر ماه پرشكوه رمضان و بويژه ذخيره نورانی تقوا توصيه كردند.

ملت مؤمن و سرافراز ایران امروز به شكرانه یك ماه روزه داری و عبادت و اخلاص، نماز عید سعید فطر را با شكوه معنوی فراوان در سراسر سرزمین پر افتخار ایران، اقامه كرد.
در اوج این همایش عظیم معنوی، مردم موحد تهران با اجتماع در دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف، نماز عید فطر را به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی اقامه كردند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نماز با تبریك عید سعید فطر به ملت عظیم‌الشأن ایران و امت بزرگ اسلامی، ماه رمضان را فرصتی برای علاج دردها و درمان بیمارهای باطنی خواندند و آحاد مردم را به حفظ دستاوردهای گرانقدر ماه پرشكوه رمضان و بویژه ذخیره نورانی تقوا توصیه كردند.
ایشان لیالی قدر را آغاز مرحله ای نو در زندگی انسان بر شمردند و با اشاره به حضور قشرهای مختلف مردم با ظواهر گوناگون در جلسات قرآن و ذكر و دعا افزودند: مردم بویژه جوانان عزیز، دلهای نورانی خود را قدر بدانند و در تمام طول سال با نماز اول وقت، حضور در مساجد و تلاوت و انس با قرآن این نورانیت را حفظ كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای توبه را پنجره ای دلگشا به فضای مصفای عفوّ الهی و "پناهگاه پروردگار كریم برای بندگان بی پناه" خواندند و خاطر نشان كردند ماه رمضان زمینه طبیعی توبه و بازگشت به سوی پروردگار را فراهم كرد و این دستاورد بزرگ را می توان با تقوا و پرهیزگاری حفظ كرد.
رهبر انقلاب اسلامی با سپاس و قدردانی عمیق از حضور پر عظمت ملت در راهپیمایی روز قدس تأكید كردند: روز قدس، روز صف بندی حق در مقابل باطل و صف آرایی عدل در مقابل ظلم است.
ایشان افزودند: دشمنان این ملت امسال بیشتر از همیشه، برای تضعیف روز قدس تلاش كردند اما ملت بزرگ و سرافراز ایران در سراسر كشور و در "تهرانِ با عظمت" ، در حركتی ستایش برانگیز از "اراده و هوشیاری و پایداری" ، نشان داد كه با تشخیص مواقع حساس، خواسته ها و مواضع خود را با رساترین فریاد به گوش جهانیان می رساند.
ایشان راهپیمایی روز قدس را تجلی حقیقت ملت دانستند و افزودند: مردم با مشخص كردن جهت حركت انقلاب و نظام، بار دیگر به جهانیان اثبات كردند كه سیاستمداران و مسئولان غربی در تلاشهای ضد ایرانی خود، در پی سرابند و ترفندها و حیله های دشمنان بر روحیه این ملت بزرگ اثری ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین روز جهانی قدس را روز فریاد امت اسلامی علیه سرطان كشنده صهیونیزم خواندند و با اشاره به حضور مسلمانان مناطق مختلف جهان در مراسم این روز تأكید كردند: پیام جهانی این حضور درخشان این است كه امتداد حركت عظیم ملت ایران در جهان اسلام گسترده شده و امت اسلامی همچون ملت ایران زیر بار ظلم نمی رود، حتی اگر ظالم از پشتیبانی قدرتمندترین دولتهای جهان برخوردار باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان اخلاق حسنه و مهربانی و برادری را نیاز جدی جامعه دانستند و با انتقاد شدید از اقدام روزنامه ها، رسانه ها و دستگاههای گوناگون ارتباطاتی در ترویج فضای "تهمت و سوءظن و بدگمانی"، افزودند: رویه تأسف بار رواج شایعات و تهمت های متقابل، دلها و فضای زندگی جامعه را تاریك و ظلمانی می كند.
حضرت آیت الله خامنه ای به پخش تلویزیونی برخی دادگاهها اشاره و خاطر نشان كردند اعتراف و اقرار هر متهم در دادگاه و در مقابل دوربین ها و بینندگان میلیونی، "شرعاً، عرفاً و عقلاً" حجت، مسموع و نافذ است اما سخنان متهمان درباره اشخاص دیگر، حجیت شرعی ندارد و مسموع نیست و از این طریق نیز نباید فضا را به تهمت و سوءظن آلوده كرد.
ایشان دستگاههای اجرایی و قضایی را به تعقیب و محاكمه و مجازات مجرمان، مكلف دانستند و افزودند: در این زمینه باید بر اساس قوانین، قاطعانه عمل كرد اما مجازات مجرم غیر از این است كه كسی را بر اساس گمان و خیال متهم كنیم و این تهمت ها را در جامعه ترویج دهیم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بد دلی رسانه های بیگانه درباره مسائل ایران تأكید كردند نباید حرفها و ادعاهای این رسانه های مغرض را به بهانه ایجاد شفافیت، تكرار و پخش كرد و به دیگران تهمت خیانت یا خطا زد چرا كه این كار شفافیت نیست بلكه كدر كردن فضاست.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین معنای حقیقی شفافیت، اقدام مسئولان را در ارائه واضح عملكرد خود به مردم ضروری دانستند و خاطر نشان كردند معنای حقیقی شفافیت ارائه كارنامه به مردم است و هیچكس حق ندارد مسائلی را كه اثبات نشده بیان كند و دیگران را زیر بار فشار تهمت قرار دهد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بحث رواج تهمت و شایعات، گناه تهمت به نظام را بسیار سنگین تر از گناه تهمت به اشخاص خواندند و تأكید كردند نباید كسی كل نظام را به اموری كه شایسته نیست متهم كند چرا كه شأن نظام از این گونه تهمت ها بسیار بالاتر است.
ایشان در بخش دیگر از خطبه های نماز عید فطر با اشاره به نزدیك بودن هفته دفاع مقدس، هشت سال جنگ تحمیلی را زمینه ساز تقویت "اعتماد به نفس ملّی"، كشف ظرفیتهای ناشناخته و شكوفایی استعدادها خواندند و خاطرنشان كردند بخش اعظم حضور سرافرازانه ملت و جوانانش در میدانهای نوین دانش و فناوری مرهون آن سالهای پرافتخار است.
ایشان با تجلیل از دفاع مقتدارانه ارتش، سپاه و بسیج مستضعفان در مقابل هجوم دشمنان افزودند: كسانی كه وعده فتح سریع تهران را می دادند امروز به زباله دان تاریخ افتاده اند اما ملت ایران روز به روز مقتدرتر و نظام اسلامی ریشه دارتر و تناورتر شده است و بعد از این هم همین گونه خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی ملت، قوای سه گانه و همه مسئولان را به همكاری و همدلی بیشتر فراخواندند و افزودند: ایران عزیز در دهه چهارم انقلاب یعنی دهه پیشرفت و عدالت نیازمند جهش های مختلف است تا عقب ماندگی ها را جبران كند و روند آبادانی و پیشرفت را شتاب بخشد.
حضرت آیت الله خامنه ای علم را كلید پیشرفت همه جانبه كشور برشمردند و تأكید كردند: همه دستگاهها بویژه دانشگاه، حوزه، نخبگان و دانشجویان تلاش و مراقبت كنند تا حركت علمی چند ساله اخیر، كُند یا متوقف نشود.
ایشان همچنین استقبال مردم، مسئولان و نخبگان را از نامگذاری امسال به سال اصلاح الگوی مصرف یادآور شدند و با انتقاد از كم تحركی موجود در این زمینه، افزودند: متأسفانه كشور در چند ماه اخیر بعلت هیجانات كاذب، وقت را از دست داد البته اصلاح الگوی مصرف سالها طول می كشد اما مسئولان، دانشگاهیان حوزویان و همه تلاش كنیم این مسئله مهم، جداً دنبال شود كه در این زمینه دولت باید پیشرو و پیشتاز باشد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
http://www.leader.ir

© kimiyayevesal.com [1387]